Local and area basketball tournaments continue today. Here are some results from the Thursday, Jan. 7, 2021, action:

BOYS PREP BASKETBALL

Wheat Capital Tournament GARBER 45, ALVA 42 Garber 12 18 10 5 — 45 Alva 9 12 8 13 — 42 Garber — Light 15, A. Johnson 10, Plunkett 6, Gay 6, Howry 6, Martin 2 Alva — Bogbanovecz 4, Perez 6, Williams 12, Durkee 14, Samaniago 2, Clark 4 Wheat Capital Tournament CHISHOLM 43, WOODWARD 38 Woodward 0 11 18 9 — 38 Chisholm 14 10 5 14 — 43 Woodward —Long 5, Porter 6, Pfeiffer 15, Gartell 9, Williams 3 Chisholm — Wilson 2, Petersen 8, Pasby 16, Watkins 4, Winter 8, Holder 5 Wheat Capital Tournament CHISHOLM 51, ALVA 43 Alva 13 13 7 10 – 43 Chisholm 13 9 16 13 — 51 Alva — Feely 13, Reed 13, Panco 8, Shelite 7, Hofen 2 Chisholm — Combs 18, Warnock 10, Balenti 7, Wichert 10, Young 2Wheat Capital Tournament OKC KNIGHTS 89, WOODWARD 88, OT Knights 19 23 18 21 8 — 89 Wood 16 22 24 19 7 — 88 Knights: Ledet 22, Swanson 26, Dutcher 19, Stephens 4, Coombs 6, Webber 2, Floyd 6 Woodward: Kornele 6, Chavez 35, Cheap 4, Cheap 20, Cope 13, Cano 10 Wheat Capital Tournament KINGFISHER 109, BLACKWELL 26 Blackwell 10 3 5 8 — 26 Kingfisher 36 26 27 20 — 109 Blackwell: Hindman 7, Prince 6, Mireles 3, Landwehr 3, Reagan 3, Jones 2, Lux 2 Kingfisher: Snider 22, Stone 21, Cortes 13, Ridenour 13, Ju. Birdwell 8, Slevickey 7, Friesen 6, B. Mecklenburg 6, Ja. Birdwell 4, N. Mecklenburg 3, Daugherty 3, Schaefer 3 Other Wheat Capital Scores

Perry 70, Blackwell 27

Other Wheat Capital Scores

Tecumseh 66, Perry 63 Medford Tournament COVINGTON-DOUGLAS 57, DCLA 22 DCLA 4 3 5 10 — 22 Cov-Doug 23 13 13 8 — 57 DCLA — DeBoard 6, Emerine 5, Cardwell 4, McReynolds 4, Bellin 3 Covington-Douglas — Gregg 14, Kramer 10, Garcia 8, Kingcade 6, Stowers 6, M. Chartier 6, B. Chartier 3, Lovell 2, Haken 2Medford Tournament MEDFORD 31, FELT 28 Felt 6 0 11 11 — 28 Medford 9 9 5 8 — 31 Felt — Dever 2, Ward 8, Murlock 13, Martez 5 Medford — Duffield 4, Schanbacher 13, Cink 8, Spaulding 6 Other Medford Tournament scores

Glencoe 72, Covington-Douglas JV 39 Drummond 68, Aline-Cleo 30

Mulhall-Orlando Tournament CIMARRON 47, MULHALL-ORLANDO 39 Mulhall 12 6 11 10 — 39 Cimarron 11 8 13 15 — 47Mulhall-Orlando: Kiwi 13, Shenold 10, Day 7, Thompson 6, Taylor 2, Riggs 1 Cimarron: Cooper 23, Willey 10, Bergdall 7, Moore 5, Young 2Okeene Tournament WAUKOMIS 51, SHARON-MUTUAL 28 S-M 3 5 13 7 — 28 Waukomis 15 10 9 17 — 51 Sharon-Mutual — Nail 10, Green 10, Roselles 5, Spray 3 Waukomis — Moody 15, Cue 11, C. Gilliland 9, H. Gilliland 6, Pendergraft 4, Condon 3, Wieden 3 Okeene Invitational RINGWOOD 48, PIONEER 43, OT Ringwood 6 13 12 7 10 — 48 Pioneer 11 13 6 8 5 — 43 Ringwood — Jones 17, Anderson 14, Martinez 6, Ramirez 4, Anderson 3, Tate 2, Ryel 2 Pioneer — C. DelaTorre 14, S. DelaTorre 8, Albright 9, Faw Faw 4, Stephens 3, Koontz 1 Other Okeene Invitational Scores Canton 40, Dover 28

Mulhall-Orlando Tournament SHIDLER 44, CIMARRON 38 Cimarron 11 8 6 13 — 38 Shidler 9 8 12 15 — 44 Cimarron: Harmon 21, Pettus 9, Bartel 8 Shidler: NA Cherokee Tournament CHEROKEE 70, BILLINGS 16 Billings 4 4 0 8 — 16 Cherokee 17 24 18 11 — 70 Billings — Jordan 8, Jordan 8 Cherokee — Roberts 5, Leslie 11, McHenry 6, Jantzen 7, Roach 3, Ramirez 10, Wyatt 6, Lobato 7, Green 3 Cherokee Invitational BUFFALO 47, KREMLIN-HILLSDALE 29 Krem-Hills 9 6 8 6 — 29 Buffalo 13 18 5 11 — 47Kremlin-Hillsdale — Wright 5, Haggard 1, Bonine 7, Schultz 2, Granberg 6, Pritchett 3, Hoover 5 Buffalo — Villa 6, Bowles 5, Coble 2, Brooks 3, Cosby 1, Silver 16, Yauk 12, Mata 2 Cherokee Invitational TIMBERLAKE 69, ALVA JV 44 Alva JV 8 12 6 18 — 44 Timberlake 20 14 27 8 — 69 Alva JV — Malone 14, Tucker 4, Glass 4, Longhurst 8, Ruiz 10, Miller 2, Lee 2 Timberlake — McCoy 3, Judd 11, Lormand 4, Gwinn 2, Pippin 18, Redding 13, Schlup 6, Brewer 10, Severin 2Cherokee Tournament BURLINGTON 51, POND CREEK-HUNTER 36 PC-Hunter 6 8 10 12 — 36 Burlington 14 20 2 15 — 51 PC-Hunter — Clayton 2, Kerr 2, Ensminger 11, Burnham 17, Theophilius 4 Burlington — Paschall 26, Peffly 5, Smith 8, Allen 10, Crusinberry 2Medford Tournament COVINGTON-DOUGLAS 87, FREEDOM 14 Cov-Doug 27 24 26 10 — 87 Freedom 0 2 7 5 — 14 Covington-Douglas — Houmba 16, Cameron Smith 12, Carl 10, Drake Daugherty 9, Derrek Daugherty 9, Parker Smith 8, Sherman 6, Griffin 5, Tarango 4, Kroll 3, Vogel 3, Wicker 2 Freedom — LaPlante 5, J. Morris 4, Weber 3, D. Morris 2 Medford Tournament DRUMMOND 79, DCLA 42 Drummond 27 17 17 18 — 79 DCLA 5 9 11 17 — 42 Drummond — Arnold 15, King 11, Earhardt 10, Norris 8, B. Longpine 8, Peters 7, Schroeder 6, A. Longpine 4, Mack 3, Jackson 3, Kapke 3, Walter 2 DCLA — Sutherland 18, Webster 9, Snow 5, Sewell 3, Schneeberger 3, Kerr 2 Medford Tournament MEDFORD 51, FELT 10 Felt 6 2 0 2 — 10 Medford 18 12 10 11 — 51 Felt — Ruese 3, Murlock 5, Hutchinson 2 Medford — Lyons 3, Koehn 3, Gee 7, McMillan 6, Mennem 2, Schuermann 37, Gonzalez 6 Other Medford Tournament scores 3 Rivers Tournament FAIRVIEW 40, HENNESSEY 33 Hennessey 6 5 17 5 — 33 Fairview 10 13 6 12 — 40 Hennessey — Amburn 9, Rios 8, Dowell 2, J. Macy 2, Mills 12 Fairview — Doane 9, Wall 3, Robinson 9, O’Connor 3, Nightengale 7, Haight 7, Kennan 2Other 3 Rivers Tournament Scores

Okarche 62, OBA 32 Watonga 55, Thomas 43 Cashion 48, Crescent 17 Cherokee Invitational KREMLIN-HILLSDALE 57, CHEROKEE JV 11 Krem-Hills 14 18 16 9 — 57 Cherokee JV 2 6 2 1 – 11 Kremlin-Hillsdale — Skaggs 16, Davis 10, Gray 8, Smith 6, Ellis 5, Rhodes 3, Ellis 3, Hayes 2, Vandiver 2, Truman 1, Brownell 1 Cherokee JV — Alvarez 4, Cantellay 4, Landrum 2, Heim 1 Cherokee Invitational BUFFALO 34, ALVA JV 32, OT Alva JV 12 0 7 12 1 — 32 Buffalo 8 9 8 6 3 — 34 Alva JV — Rose 2, Pierce 2, Miller 10, Whitely 3, Argo 15 Buffalo — Hoffman 2, Schneider 15, Nunez 2, Perkins 10, Cenciceros 5 Cherokee Invitational CHEROKEE 78, BILLINGS 12 Billings 0 6 6 0 — 12 Cherokee 27 18 16 17 — 78 Billings — Haylen 4, Jadeyn 4, Carlaena 3, Brenna 1 Cherokee — Guffy 25, Leslie 17, Hensley 8, Schanbacher 8, Goodwin 5, Wheeler 4, Hall 4, Weve 4, Wilhite 3Glencoe 77, Medford JV 18

EHS WRESTLING

SAPULPA 42, ENID 31 Okeene Tournament WAUKOMIS 35, CANTON 26 Canton 11 7 4 4 — 26 Waukomis 11 7 10 7 — 35Canton — Conrady 9, Scott 7, Cox 5, MacIntosh 3, Foster 2 Waukomis — Landwehr 12, Carter 11, Wieden 10, Hines 2 Okeene Tournament PIONEER 56, RINGWOOD JV 30 Ringwood JV 6 6 5 13 — 30 Pioneer 22 12 15 7 — 56 Ringwood JV — Schmidt 12, Gonzales 6, Seeamer 5, Conway 5, Morgan 2 Pioneer — Vestal 18, Iverson 14, Cowherd 7, Ty Dennett 7, Koontz 4, Vargas 3, Hammock 2, Parker 1Okeene Tournament OKEENE 54, RINGWOOD 49 Ringwood 11 15 13 10 — 49 Okeene 17 8 19 10 — 54 Ringwood — Wallace 8, Meyer 2, Greb 7, Hamm 3, Weathers 17, Crawford 2, Baker 10 Okeene — Osterhoudt 3, Schmidt 13, Jinkens 8, Shaloiy 4, Karbs 2, Howe 12, Halverson 12 Other Okeene Tournament Scores 106 — Hector Perez, E pinned by Caydon Miller 113 — Payton Zwiefel, E pinned by Kyle Brooks 120 — Zach Fortner, E pinned Garrett Munson 126 — Ethan Peterson, S won by forfeit 132 — Parker Lockq, S won by forfeit 138 — Steven Brooks, E maj. dec. Cooper Thomas, 10-0 145 — Jon White, E dec. by Dalton Fox, 12-5 152 — Mikael Woolsey, E pinned by Luke Young 160 — Daigen Gibbens, E dec. Ochlson Peper, 6-5 170 —Chance Davis, E pinned Xander Konell 182 — Johnny Villa, E pinned Mico Jones 195 — Carlos Alvarado, E pinned Holman Laque 220 — Taylor Anderson, S won by forfeut 285 — Seth Melvin, E dec. by Caleb Turner, 4-3

NBA

Dover 40, Sharon-Mutual 35 EASTERN CONFERENCE Atlantic Division

W L Pct GB Philadelphia 7 2 .778 — Boston 6 3 .667 1 New York 5 3 .625 1½ Brooklyn 5 4 .556 2 Toronto 1 6 .143 5 3 Rivers Tournament HENNESSEY 66, OBA 35 OBA 9 4 12 10 — 35 Hennessey 22 17 21 6 — 66 OBA — Boydstun 2, Cheatham 6, Owens 6, Colby 6, Petka 7, Delaplane 6, Slaving 2 Hennessey — Dominquez 24, Tovar 7, Torrez 12, Vinson 8, Rodriguez 3, Simunek 5, Mowery 3, Choate 4 Other 3 Rivers Tournament Scores

Southeast Division

W L Pct GB Orlando 6 2 .750 — Atlanta 4 4 .500 2 Miami 3 4 .429 2½ Charlotte 3 5 .375 3 Washington 2 6 .250 4 Central Division

Fairview 35, Thomas 32 Watonga 52, Okarche 4 Cashion 63, Crescent 30 W L Pct GB Indiana 6 2 .750 — Milwaukee 5 3 .625 1 Cleveland 5 4 .556 1½ Chicago 4 5 .444 2½ Detroit 1 7 .125 5 WESTERN CONFERENCE Southwest Division Locust Grove Tournament GARBER 67, LOCUST GROVE 52 Garber 16 19 13 19 – 67 Locust 9 11 12 20 — 52 Garber — Johnston 15, Chester 14, Bishop 10, Bennett 10, Nagel 8, Light 7, Darst 3 Locust Grove — Fogelman 17, Bible 14, Bonds 6, Brown 6, Holdman 5, Coletrain 3, Stone 1 W L Pct GB New Orleans 4 4 .500 — Dallas 3 4 .429 ½ San Antonio 3 4 .429 ½ Houston 2 4 .333 1 Memphis 2 6 .250 2 Northwest Division

W L Pct GB Utah 4 4 .500 — Denver 3 4 .429 ½ Portland 3 4 .429 ½Oklahoma City 3 4 .429 ½

GIRLS PREP BASKETBALL

Minnesota 2 5 .286 1½ Pacific Division

W L Pct GB Phoenix 6 2 .750 — L.A. Lakers 6 2 .750 — L.A. Clippers 6 3 .667 ½ Golden State 4 4 .500 2 Sacramento 4 4 .500 2 Wheat Capital Tournament KINGFISHER 72, OKC KNIGHTS 17 Knights 2 6 0 8 — 17 Kingfisher 30 12 16 14 — 72 Knights — Floyd 12, Jennings 5 Kingfisher — Myers 13, Davis 5, Dick 3, Walker 10, Mathews 7, Dewberry 10, Watkins 2, Stephenson 8, Taylor 2, Green 10, Blair 2

Click for the latest, full-access Enid News & Eagle headlines | Text Alerts | app downloads

Have a question about this story? Do you see something we missed? Do you have a story idea for News & Eagle Sports? Send an email to daver@enidnews.com.

React to this story:

0
0
0
0
0

Trending Video

Recommended for you