The Oklahoma State 4-H Horse Show was held in Enid June 25-27 at the Chisholm Trail Expo Center. Following are the top three finishers in each category, as well as the northwest Oklahoma contestants placing in the top 10:

Breakaway roping ? 14 and under

First place, Dakota Brown, Luther; second place, Garrett Goss, Edmond; third place, Ciara Kelley, Walters.

Breakaway roping ? 15 and older

First place, Clint Peverley, Nowata; second place, Chris Conley, Bartlesville; third place, Cody Glover, Guthrie.

Tie-down roping ? all ages

First place, Chris Conley, Bartlesville; second place, Clint Peverley, Nowata; third place, Dakota Brown, Luther.

Barrel race ? 9-11 years

First place, Lauren Underwood, Tecumseh; second place, Andi Braly, Edmond; third place, Ashley Shoemaker, Hulbert; fourth place Katelyn Moore, Enid.

Barrel race ? 12-14 years

First place, Sara Ogle, Kingfisher; second place, Jaime White, Walters; third placed, Sara Smith, Granite.

Barrel race ? 15-19 years

First place, Molly Jones, Dewey; second place, Kati Trimmell, Blanchard; third place, Alicia Burch, Hartshorne.

Pole bending ? 9-11 years

First place, Lauren Underwood, Tecumseh; second place, Kendall Horton, Pryor; third place, Katelyn Moore, Enid.

Pole bending ? 12-14 years

First placed, Sara Smith, Granite; second place, Kayla Privett, Hobart; third place, Cheyenne Douthit, Elgin.

Pole bending ? 15-19 years

First place, Alicia Burch, Hartshorne; second place, Whitney Graves, Lawton; third place, Molly Hopkins, Big Cabin.

Stakes ? 9-11 years

First place, Celia Garrett, Rush Springs; second place, Katelyn Moore, Enid; third place, Joel Reimer, Claremore.

Stakes ? 12-14 years

First place, Brittany Beattie, Texhoma; second place, Sara Smith, Granite; third place, Caitlin Tulloh, Walters.

Stakes ? 15-19 years

First place, Kati Trimmell, Blanchard; second place, Brett Bates, Mountain View; third place, Alicia Burch, Hartshorne.

Mares ? 5 years and under

First place, Sara Shepherd, Clinton; second place, Ciara Kelley, Walters; third place, Shantel McLemore, Anadarko.

Mares ? 6 years and over

First place, Kayla Savage, Durant; second place, Erin Bates, Mountain View; third place, Sara Ogle, Kingfisher.

Geldings ? 5 years and under

First place, Justin Koon, Vinita; second place, Kayla Savage, Durant; third place, Thomas Bouk; seventh place, Jensen Smillie, Dover.

Geldings ? 6 years and over

First place, Kylie Stowers, Norman; second place, Brooke Klimek, Lexington; third place, Reata Ericsson, Woodward.

Showmanship ? 9-11 years

First place, Morgan Sturgeon, Ripley; second place, Brooke King, Morris; third place, Kristen Belote, Edmond.

Showmanship ? 12-14 years

First place, Marissa Gard, Fairview; second place, Tyler Sturgeon, Ripley; third place, Jessica Brown, El Reno; ninth place, Brystal Karber, Fairview.

Showmanship ? 15-19 years

First place, Ryan Carson, Lawton; second place, Brian Dewitt, Mooreland; third place, Matte Weber, Claremore; 10th place, Kodi Fast, Fairview.

Hunter under saddle ? 9-11 years

First place, Brooke Klimek, Lexington; second place, Lauren Underwood, Tecumseh; third place, Brooke King, Morris.

Hunter under saddle ? 12-14 years

First place, Ashlee Phillips, Ada; second place, Tyler Sturgeon, Ripley; third place, Amelia Crites, Owasso; seventh placed, Brystal Karber, Fairview; ninth place, Marissa Gard, Fairview.

Hunter under saddle ? 15-19 years

First place, Ryan Carson, Lawton; second place, Lauren Huffaker, Midwest City; third place, Tracie Nickel, Edmond.

Hunt seat equitation ? 9-11 years

First place, Morgan Sturgeon, Ripley; second place, Madeline Farber, Edmond; third place, Brooke Klimek, Lexington.

Hunt seat equitation ? 12-14 years

First place, Tyler Sturgeon, Ripley; second place, Brystal Karber, Fairview; third place, Holly Vanwyhe, Owasso.

Hunt seat equitation ? 15-19 years

First place, Lindsay Filkons, Edmond; second place, Ryan Carson, Lawton; third place, Hannah Holmes, Wakita.

Hunter hack ? 14 and under

First place, Heather Anderson, Shawnee; second place, Mary Katherine Hill; third place Julie Fitzsimmons, Wann; sixth place, Sara Ogle, Kingfisher.

Hunter hack ? 15 and older

First place, Lauren Huffaker, Midwest City; second place, Hannah Holmes, Wakita; third place, Krista Reimer, Mountain View.

Trail ? 9-11 years

First place, Morgan Sturgeon, Ripley; second place, Brooke Klimek, Lexington; third place, Lauren Underwood, Tecumseh; 10th place, Katelyn Moore, Enid.

Trail ? 12-14 years

First place, Ashlee Phillips, Ada; second place, Ryan Conley, Bartlesville; third place, Jordan Bolger, Oologah; seventh place, Marissa Gard, Fairview.

Trail ? 15-19 years

First place, Ryan Carson, Lawton; second place, Brian Dewitt, Mooreland; third place, Krista Reimer, Mountain View.

Western pleasure ? 9-11 years

First place, Alexandra Fisher, Chandler; second place, Kelsey Bibelheimer, Wagoner; third place, Morgan Sturgeon, Ripley.

Western pleasure ? 12-14 years

First place, Holly Vanwyhe, Owasso; second place, Jessica Campuzano, Oklahoma City; third place, Tyler Sturgeon, Ripley; 10th place, Brystal Karber, Fairview.

Western pleasure ? 15-19 years

First place, Krista Reimer, Mountain View; second placed, Lindsay Filkons, Edmond; third place, Heather Ashley, Lexington.

Western horsemanship ? 9-11 years

First place, Morgan Sturgeon, Ripley; second place, Kristen Belote, Edmond; third place, Alexandra Fisher, Chandler.

Western horsemanship ? 12-14 years

First place, Brystal Karber, Fairview; second place, Jordan Dwight, Oklahoma City; third place, Anna Fisher, Chandler; fourth place, Marissa Gard, Fairview.

Western horsemanship ? 15-19 years

First place, Clint Peverley, Nowata; second place, Heather Ashley, Lexington; third place, Ryan Carson, Lawton.

Western riding ? all ages

First place, Becca Haaland, Edmond; second place, Brian Dewitt, Mooreland; third place, Hannah Holmes, Wakita.

Reining ? 14 and under

First place, Becca Haaland, Edmond; second place, Sara Ogle, Kingfisher; third place, Terra Larue, Dewey; fourth place, Reata Ericsson, Woodward.

Reining ? 15 and over

First place, Clint Peverley, Nowata; second place, Brian Dewitt, Mooreland; third place, Hannah Holmes, Wakita.

2 year old 4-H horse training project class

First place, Ryan Carson, Lawton; second place, Heather Ashley, Lexington; third place, Holly Vanwyhe, Owasson; 10th place, Kodi Fast, Fairview.



React to this story:

0
0
0
0
0

Trending Video

Recommended for you