The Enid News and Eagle, Enid, OK

February 8, 2013

Local scores for 2-9-13


Enid News and Eagle

— Prep Girls Basketball

OBA 57, MORRISON 51



OBA    12    17    8    20    –    57

MORRISON    13    6    14    18    —    51



OBA — Wayman 28, Zander 1, Shreve 2, M. Price 3, Cofin 14, Irvin 3, Anderson 2, Messenger 4.

Morrison — Dales 6, Wisely 8, Will 6, Jayvay 8, Walls 10, Inselman 8, Cheve 5.



ALVA 59 PIONEER 26



PIONEER    7    5    6    8    —    26

ALVA    19    14    16    10    —    59



Pioneer: Koontz 8, Simunek 6, Vaughn 5, Wollsey 3, Johnson 2, Flavell 2

Alva: Ritter 12, Riley 10, Hadwiger 9, Hobbs 8, Mates 5, Murrow 3, Gordon 3, Forell 3, Bryant 2, Shievers 2, Colvin



FAIRVIEW 40, MOORELAND 37



MOORELAND    1    22    4    10    —    37

FAIRVIEW    9    13    7    11    —     40



Mooreland — Myers 15, Kinney 11, Wilson 8, Stewart 3.

Fairview — O. Mason 13, Reese 13, S. Mason 6, Tucker 3, Martens 3, Smith 2.



Class B District at Timberlake

Girls



OILTON 44, ALINE-CLEO 28



Oilton    16    4    14    10 - 44

Aline     2    10    8    8    -    28



O — Cardwell 19, Jackson 12, Savalora 7, Posey 6.

A-C — Beckwith 9, Miller 6, W. Gahr 4, Hamen 3, C. Gahr 2, Moore 2, Tomlinson 2.



Class A District at Okarche

Girls



KREMLIN-HILLSDALE 58, RINGWOOD 47



K-H    13    17    14    14    —    58

RING    7    9    17    14    —    47



K-H: Davis 23, Wuerflein 11, Both 8, Brittle 6, Gabriel 4, Mitchell 4, Regier 2

Ringwood: Shaffer 13, Folger 11, Schmidt 11, Johnson 5, Randolph 4, Farrand 3



District 1, Area 3

at Pond-Creek Hunter



WOODLAND 62, BARNSDALL 23



BARNSDALL    9    5    7    2    —    23

WOODLAND    19    13    12    18    —    62



Barnsdall: Gay 6, Babb 8, Swift 2, Leflore 2, Hatfield 2, Coloeton 3

Woodland: Gordon 15, Tucker 6, Kech 9, Conner 16, Bledsoe 2, Mashburn 2, Ben 8, Vandaver 4



KINGFISHER 66, RIVERSIDE 33



RIVERSIDE    6    12    6    9    —    33

KINGFISHER    24    14    14    14    —    66



Riverside: Whitebird 10, Warner 7, Molette 4, Beartrack 4, Badback 2, Swiftwater 2, Augstine 2, Silverhorn 2

Kingfisher: Meat 17, McAdam 10, Boeckman 9, Blehm 7, Layn 6, York 4, Ward 4, Hightower 4, Matthews 3, Mitchell 2

CLASS A DISTRICT

AT CHEROKEE

GIRLS



MEDFORD 39, CHEROKEE 38 (OT)



MEDFORD         8    10    4    13    4    –    39

CHEROKEE       6    8    8    13    3    –    38



Medford — Osborn 2, Quinlan 12, Perkins 8, Arthurs 4, Cripe 9, Soper 2, Rapp 2.

Cherokee — Hawkins 8, Schanbacher 9, J. Unruh 6, N. Unruh 15.

CLASS A District at Garber

GIRLS



OKEENE 46, CANTON 36



OKEENE    10    18    7    11    –    46

CANTON    10    9    7    10    –    36



Okeene — Long 12, Parrish 9, Westfahl 9, Hafner 6, Lorenz 5, Sublett 5.

Canton — Howerton 13, Pratt 12, Bromlow 8, J. Pratt 3.



CLASS A DISTRICT

AT DRUMMOND

Girls



COV-DOUGLAS 31, DRUMMOND 19



C-D    11    13    5    2    –    31

D    4    4    7    4    —    19



Covington-Douglas — Parsons 3, Wicker 4, Anglemeyer 5, H. Kaiser 13, C. Kaiser 6.

Drummond — Singleton 2, Miller 4, Morrison 2, Cutruzzub 2., Swart 3, Perry 4, Armour 2.



Prep Boys Basketball

OBA 55, MORRISON 47



OBA    13    8    15    19    –    55

MORRISON    10    9    10    18    –    47



OBA — Moore 1, Whitson 6, Atwood 8, Jantz 20, Eaton 13, White 7.

Morrison — Stout 6, Quinata 8, Collins 10, Conkin 23.



ALVA 62, PIONEER 47



PIONEER    21    4    8    14    —    47

ALVA    16    13    17    16    —    62



Pioneer: McNaughton 6, Chain 2, Hemmock 3, Gabriel 10, Derker 9, Koontz 17

Alva: Hooper 3, Johnson 5, Duncan 4, Hess 15, Madsen 9, Forell 9, Martin 9, Pfleider 8



Class B District at Timberlake

Boys



OILTON 58, TIMBERLAKE 40



OILTON    10    17    12    19    –    58

TIMBERLAKE    14    12    8    6    —    40



Oilton — Poole 19, Baumgarten 13, Brinker 6, Reams 15, Walbridge 3, Wesley 3.

Timberlake — Seaman 12, Buller 12, Dungan 8, Fishback 3, Nichols 3, Henderson 2.



Class A District at Okarche

Boys



RINGWOOD 71, KREMLIN-HILLSDALE 44



K-H    8    9    8    19    —    44

RINGWOOD    19    18    16    18    —    71



K-H: Laizer 20, Stubblefield 13, Sweetwood 7, McCullough 2, Brittle 2

Ringwood: Barcenas 19, Moehle 15, Swart 12, Aguilar 8, Schroeder 5, Resindez 4, Resindez 2, Mason 2, Patton 2, Labra 2



District 1, Area 3

at Pond Creek-Hunter



WOODLAND 52, BARNSDALL 38



BARNSDALL    7    15    4    12    —    38

WOODLAND    19    10    8    15    —    52



Barnsdall: Hayman 15, Reeves 4, Gott 16, McCabe 1, J. Gott 2

Woodland: Hadlock 19, J. Hadlock 14, Shaw 8, McKinney 3, Brumley 4, Burns 3



FAIRVIEW 66, MOORELAND 40



MOORELAND    6    11    10    13    –    40

FAIRVIEW    13    22    20    11    —    66



Mooreland — Landon Peach 13, Murray 9, Hensley 8, Miller 4, Hepner 4, Harper 2.

Fairview — Kippenberger 13, Nightengale 10, Baldwin 10, Cusack 8, McCue  5, Christopher 5, Kliewer  3, Schlotthauer 3, Kahn 2, Tillard 2.



CLASS A District at Garber

BOYS



OKEENE 52, CANTON 32



OKEENE    23    6    11    12    –    52

CANTON    2    11    10    9    –    32



Okeene — S. Dobrinski 11, M. Dobrinski 10, Wood 8, Bedwell 5, C. Bedwell 5, Cross 2, Boeckman 2, Mitch 2, Jinkens 2.

Canton — Schdonmaker 15, Miller 10, White Eagle 3, Smoker 2, Smith 1, Fuqua 1.



CLASS A DISTRICT

AT CHEROKEE

BOYS



CHEROKEE 37, MEDFORD 22



MEDFORD    0    8    6    8    —    22

CHEROKEE    7    11    11    8    –    37



Medford — Misak 2, Kilian 12, Banks 2, Thompson 6.

Cherokee — Argraves 13, Bowman 2, G. DeWitt 10, Castro 2, Huckabee 10



CLASS A DISTRICT

AT DRUMMOND

Boys



COV-DOUGLAS 53, DAVENPORT 52



C-D    17    11    12    13    –    53

DAVENPORT    9    16    15    12    —    52



C-D — Brown 5, Thayer 17, Smith 9, Morris 2, Maxwell 2, Carl 4, Daugherty 14

Davenport — Lyon 2, Thomas 20, Machado 9, Wilson 12, West 6, Reed 3.

PreP Swimming

Girls

Enid 506, Piedmont 193

200 Medley Relay — 1. Enid, 2:07.21; 2. Piedmont, 2:28.66

200 Free — 1. Rein, P, 2:22.13; 2. Shearer, Enid, 2:45.99; 3, Powell, Enid, 3:16.80.

200 IM — 1. Livesay, 2:26.47; 2. Fisher, Enid, 3:33.87

50 Free — 1. McEachern, Enid, 25.77; 2. Valdez, Enid, 28.01; 3. McMeans, Enid, 29.10; 4. Esquibel, Enid, 31.32; 5. Organ, P, 31.82; 6. Lunsford, P, 33.01; 7. Felber, Enid, 36.34; 8. Ellyson, P, 36.75

100 Butterfly — 1. Rein, P, 1:05.06; 2. Livesay, Enid 1:07.55; 3. Fisher, Enid, 1:50.70.

100 Free — 1. McEachern, Enid, 57.25; 2. Turner, Enid, 1:10.98; 3. Ford, Enid, 1:16.52; 4. Ellyson, P, 1:24.67; 5. Powell, Enid, 1:30.89.

200 Free Relay — 1. Enid (McMeans, Valdez, Livesay, McEachern), 1:51.41; 2. Piedmont, 2:05.49; 3. Enid, 2:13.90.

100 Back — 1. Shearer, Enid, 1:18.11; 2. Turner, Enid, 1:21.09; 3. Lunsford, P, 1:23.645; 4. Esquibel, Enid, 1:27.38

100 Breast — 1. Valdez, Enid, 1:19.29; 2. Ford, Enid, 1:38.13; 3. Organ, P, 1:40.90; 4. Felber, Enid, 1:45.65.

400 Free Relay — 1. Enid (McMeans, Shearer, Turner, Esquibel), 4:53.50

Boys

Enid 400, Piedmont 236

200 Medley Relay — 1. Enid (Sanchez, Crise, Laws, Johnson), 1:56.46

200 Free — 1. Johnson, Enid, 2:10.20.

50 Free — 1. St. John, P, 23.61; 2. Johnson, Enid, 25.35; 3. Laws, 26.59; 4. Tooman, P, 26.65; 5. Wade, P, 26.92; 6. Koehn, P, 27.85; 7. Dooley, P, 28.28; 8. Swan, Enid, 28.66; 9. Rhodes, P, 32.63; 10. Harding, Enid, 33.49.

100 Butterfly — 1. Laws, Enid, 1:07.52; 2. Koehn, P, 1:27.20.

100 Free — 1. Sanchez, Enid, 52.0; 2. Crise, Enid, 55.89; 3. Wallace, Enid, 1:03.12; 4. Dooley, P, 1:03.66; 5. Owings, Enid, 1:07.64

500 Free — 1. St. John, P, 5:22.71; 2. Wade, P, 6:31.78; 3. Tooman, P, 6:51.22

200 Free Relay —1. Enid (Sanchez, Laws, Crise, Johnson), 1:42.40; 2. Piedmont, 1:49.66; 3. Enid (Owings, Harding, Wallace, Swan), 1:59.19.

100 Back — 1. Sanchez, Enid, 1:05.16; 2. Owings, Enid, 1:18.75.

100 Breast — 1. Crise, Enid, 1:18.13; 2. Wallace, Enid, 1:28.46.

400 Free Relay — 1. Enid (Swan, Harding, Owings, Wallace), 4:45.41.