The Enid News and Eagle, Enid, OK

January 27, 2013

Local scores for 1-27-13


Enid News and Eagle

ENID, Okla. — HS BASKETBALL

Bruce Gray Invitational

At Deer Creek Edmond

BOYS

Seventh Place Game

ENID 64, YUKON 48



YUKON    19    6    11    12    -    48

ENID    10    18    20    16    -    64



Yukon: Deckard 12, Arndt 8, Akers 8, Somerville 6, Eidson 3, Thomas 3, Doyle 2, Gillette 2

Enid: Banks 10, Jackson 10, D. Parker 9, Austin 8, Finley 6, Walker 6, Porter 5, Lawrence 4, Rogers 3, Baker 2, Duplantis 1



Girls Championship

DEER CREEK EDMOND 42, ENID 33



ENID    5    11    11    6    —    33

DEER CREEK    12    5    7    18    —    42



Enid: Chelf 23, Bay 2, Lee 2, Wilkerson 2, Mueller 2, Enmeier 2

Deer Creek: Gibson 16, Adair 12, Jones 7, Vann 5, Blanchard 2



OSU WOMEN’S BOX

OSU. 65, KANSAS 52

OKLAHOMA ST. (15-3) — Donohoe 2-7 0-0 4, Young 6-20 3-3 15, Keller 5-8 2-2 14,  Bias 4-12 4-5 12, Martin 4-8 0-0 8, Toben 0-1 0-0 0, Suttles 4-6 3-4 12. Totals 25-62 12-14 65.

KANSAS (12-6) — Gardner 6-9 2-5 14, Davis 5-6 2-4 12, Goodrich 4-15 0-0 10,  Engelman 1-3 0-0 2, Knight 5-14 0-0 12, Boyd 0-0 0-0 0,  Williams 1-1 0-0 2, Harper 0-4 0-0 0. Totals 22-52 4-9 52.

Halftime—Oklahoma St. 30-27. 3-Point Goals—Oklahoma St. 3-9 (Keller  2-4, Suttles 1-2, Donohoe 0-1, Toben 0-1, Bias 0-1), Kansas 4-17  (Goodrich 2-7, Knight 2-7, Engelman 0-1, Harper 0-2). Fouled Out—None.  Rebounds—Oklahoma St. 39 (Young 15), Kansas 32 (Gardner 9).  Assists—Oklahoma St. 10 (Bias 5), Kansas 15 (Goodrich 6). Total  Fouls—Oklahoma St. 10, Kansas 12. A—3,655.





 SKELTUR TOURNAMENT

Girls

Consolation Final

DOVER 61, DRUMMOND 40



DRUMMOND    6    9    14    11    —    40

DOVER    15    7    15    24    —    61



DRUMMOND: Miller 14, Morrison 14, Armour 7, Perry 3, Cutruzzula 2

DOVER: Tucker 12, Walker 12, Smille 11, Rios 8, Matthews 8, Brewer 4, Beck 3, Johnson 3



Third Place

WAUKOMIS 62, PIONEER 35



WAUKOMIS    12    23    20    7    —    62

PIONEER    9    8    12    8    —    35



WAUKOMIS: Perry 15, Mack 12, Harris 12, Kokojan 12, Jones 9, Eck 2

PIONEER: Koontz 10, Simunek 5, Flavell 5, Woolsey 3, Mann 3, Roney 3, McVey 2, Johnson 2, Yerian 2



 Championship

PC-HUNTER 69, GARBER 48



GARBER    10    13    11    14    —    48

PC-H    21    19    13    16    —    69



GARBER: Garrett 12, Terry 11, Pralle 8, Leathers 8, Bolin 6, Collins 3

PC-H: Jones 45, Davis 10, Ferguson 7, McKee 6, Barr 1



BOYS

Consolation Final

CIMARRON 68, COV-DOUGLAS 48



COV-DOUG    7    13    18    10    —    48

CIMARRON    10    18    21    19    —    68



COV-DOUG: Daughtery 21, Thayer 15, Brown 10, Smith 2

CIMARRON: Watkins 37, Hurst 19, Seelke 6, Shepard 3, Bergdall 3



Third Place

DRUMMOND 53, PC-HUNTER 51



PC-H    11    18    13    9    —    51

DRUMMOND    17    15    11    10    —    53



PC-H: T. Krittenbrink 13, B. Krittenbrink 9, Peck 7, Styles 6, Galliton 6, Lorenz 5, Raynor 5

DRUMMOND: Kokojan 17, Z. Wilson 15, Jankey 15, C. Wilson 2, Rodenberg 2, Welch 2



Championship

GARBER 53, PIONEER 51



GARBER    14    10    19    10    —    53

PIONEER    10    13    18    10    —    51



GARBER: Newton 13, Hunt 13, Vandiver 10, Killman 7, Avants 4, McCleave 4, Bowlin 2

PIONEER: Koontz 20, Denker 14, Gabriel 6, Lamunyon 6, McNaughton 5



CHEROKEE STRIP TOURNAMENT

Girls

7th Place

KREM-HILLSDALE 56, RINGWOOD 24



RINGWOOD    17    8    15    14    —    54

KREM-HILLSDALE    6    18    20    12    —    56



Ringwood — Kenzie Johnson 20, Baleigh Folger 14, Katelyn Randolph 8, Lizzy Shaffer 8, Brittney Wallace 2, Mackenzie Palmer 2.

Kremlin-Hillsdale — Mary Mitchell 17, Katie Davis 10, Ryan Voth 8, Karlee Bittle 7, Billie-Jo Gabriel 6, Elizabeth Elliott 6, Shay Regier 2



5th Place

CHEROKEE 38, MEDFORD 26



3rd Place

BURLINGTON 53, TIMBERLAKE 50



TIMBERLAKE    16    13    16    5    —    50

BURLINGTON    20    14    6    13    –    53



Timberlake — Adkisson 16, LeForce 2, Parker 6, Blewitt 9, Severin 9, Clift 8.

Burlington — S. Nall 6, S. Garvie 2, Rieger 24, M. Nall 10, K. Garvie 11



Championship

DCLA 61, LOMEGA  57



DCLA            15    13    13     20  —  61

LOMEGA     9   12      18   18    —  57



DCLA:  Katy Starr 25, Jessica Blanton 16, Katherine Muegge 9, Marian Muegge 5, Chi Anne Jeffries 4, Karen Golay 2.

LOMEGA:  Ashley LaGasse 20, Taylor Mendell 15, Beca Drake 6, Kylie Turner 5, Charity Geis 5, Hailey Duffy 5, Amber Clayton 1.



Boys

7th Place

KREM-HILLSDALE 42, TIMBERLAKE 30



TLAKE    9    11    4    6    —    30

K-H    16    7    8    11    —    42



Timberlake — Bradon Buller 12, Jacob Henderson 9, Blaine Dungan 6, Braden Seaman 3

Kremlin-Hillsdale — J.J. Stubblefield 13, Andre Lizar 8, Kass Bittle 6, Connor McCullough 4, Hayden Bonine 4, Elijah Voth 3, Tanner Sweetwood 2, Jacob Pekrul 2



5th Place

DCLA 52,RINGWOOD 27



DCLA    7    13    9    23    —    52

RINGWOOD    7    7    7    6    —    27



DCLA — Whitehead 19, Thompson 16, Cunningham 5, Hutchison 2, Muegge 3, Williams 3, Stacy 2, Dobson 2.

Ringwood — Moehle 7, Schroeder 3, Resendiz 4, Swart 2, Schmidt 3, Aguilar 7, Labra 1.



3rd Place

BURLINGTON 62, LOMEGA 29



LOMEGA    5    6    9    9    —    29

BURLINGTON    17    9    14    22    —    62



Lomega — Kale 4, Negro 5, Hunt 9, Dyck 11.

Burlington — Talbott 10, Stewart 6, Ellerbeck 6, Newlin 15, Gosselin 25



Championship

CHEROKEE 49, MEDFORD 31

 

MEDFORD         7         3       10     11  31

CHEROKEE    13          9      15    12  49



Medford: Tanner Misak 13, Ryan Kilian 9, Kenny Thompson 4, Jack States 3, Rob Webb 2.

Cherokee:  Grant DeWitt 14, Austin Huckabee 13, Josh Argraves 11, Derek McKinnon 6, Tanner Bowman 3, Landon Schanbacher 2.



PREP GIRLS BASKETBALL

Buckle of the Wheat Belt Tournament

7th Place

CLINTON 51, MCLOUD 36



McLOUD    14    10    4    8    —    36

CLINTON    2    14    22    13    —    51



McLoud — Erica Hostetter 14, Bethanie James 10, Ashley Boyer 6, Erin Estep 4, Kayla Robertson 2

Clinton — Laci Williams 13, Haley Adams 11, Abby Reynolds 9, Amanda Holman 9, Paige Neidy 8, Jada Carr 1



5th Place

KINGFISHER 54,CHISHOLM 44



CHISHOLM    15    6    6    17    –    44

KINGFISHER    10    17    18    9    —    54



Chisholm — Megan Galusha 14, Faith Mirelez 9, Kammi Gruber 8, Emily Raynor 6, Nicole Middleton 4, Kaci McCary 3.

Kingfisher — Macy McAdam 16, Kourtney Meat 14, Hailey Matthews 11, Shayln Layn 8, Kylee Blehm 5.



3rd place

BETHANY 59, HERITAGE HALL 49



HERITAGE HALL    10    12    16    11    —    49

BETHANY    17    14    12    16    —    59



Heritage Hall — Erika Wakefield 20, Carter Cloud 16, Meredith Zerby 6, Rachel Moore 5, Morgan Meacham 2.

Bethany — Brooklyn Judkins 17, Grace Hadley 15, Meagan Branscum 13, Riley Brown 12, Sierra Fleming 2.



Championship

OKARCHE 59, PIEDMONT 56



PIEDMONT    6    21    16    13    —    56

OKARCHE    12    18    13    16    —    59



Piedmont — Sarah Parker 15, Alex Hall 14, Breanu Reid 13, Kayden Carver 6, Hayden Priddy 5, Abby Hall 3.

Okarche — Morgan Vogt 17, Madison Lee 15, Kenady Grellner 12, Madi Grellner 9, Rae Grellner 6.



Buffalo Tournament

7th Place

GAGE 49, FORT SUPPLY 46



GAGE          11    10    12    12    4    –    49

FORT SUPPLY11    9    13    12    1    –    46



Gage — A. Smith 17, D. Smith 15, Crow 11, Mackey 3, Purgeson 3.

Fort Supply — Briant 22, Woodard 12, Jones 12.



5th Place

BUFFALO 48, FARGO 29



BUFFALO    16    13    3    16    –    48

FARGO    5    1    14    9    –    29



Buffalo —Sarabia 21, White 12, E. Ceniceros 5, Mota 4, A. Ceniceros 3.

Fargo — Zollinger 11, Lane 6, Morehart 4, Avalos 4, Lamb 3, Range 2.



3rd Place

BEAVER 54, LAVERNE 42



BEAVER    15    9    16    14    –    54

LAVERNE    11    17    9    8    —    42



Beaver — Perry 8, Balderrama 15, Kemp 7, Hoover 6, Howell 6, Brown 2.

Laverne — Shuman 18, Crocker 13, Arrendondo 6, Bozarth 6, Gartrell 2.



Championship

SHATTUCK 71, FORGAN 61



SHATTUCK    18    24    18    11    –    71

FORGAN    14    15    18    14    –    61



Shattuck — D. Galindo 29, Cummings 15, Iliff 10, M. Galindo 7, Thomas 5, Charmasson 3, Castor 2.

Forgan — K. Taylor 30, McReynolds 12, Morales 11, N. Taylor 6, Rodriguez 2.



PREP BOYS BASKETBALL

Buckle of the Wheat Belt Tournament

7th Place

CHISHOLM 60, CLINTON 51



CHISHOLM    4    23    17    16    —    60

CLINTON    8    13    10    20    —    51



Chisholm — Caleb Lang 20, Luke Ball 14, Bryson Rolfe 7, Trevor Galusha 7, Danner Kiernan 7, Austin Grieshober 3, Dakota Bynum 2.

Clinton — Kevin Kirkendoll 14, Caden Wyer 10, Bowman Vowell 9, Jevin Jefferson 6, Wyatt Eaton 3, Ryan Witherspoon 3, Sam Davis 2.



5th Place

KINGFISHER 49, MCLOUD 43



McLOUD    8    10    9    16    –    43

KINGFISHER    12    12    13    12    —    49



McLoud — Klayton Adams 18, Joseph Wood 11, Michael Byington 6, Jacob Magruder 6, Robert Hill 2.

Kingfisher — Jake Blair 10, Jace Sternberger 9, Keaton Ely 7, Gatlin Squires 7, Conner Pringnitz 6,Triston McClellan 6, Jacob Hendrix 2, Cole Cameron 2.



3rd Place

HERITAGE HALL 57, OKARCHE 50



HH    17    11    14    15    –    57

OKARCHE    16    10    15    9    —    50



Heritage Hall — Chris Hamilton 14, Peter LeForce 11, Kelton Hall 10, Lindsay Deline 9, Tanner Tepe 7, Conner McGinnis 2, Rathen Carter 1.

Okarche — Sam Grellner 20, John Shafer 17, Wyatt Carter 8, Kyle Rother 3, Elijah Petty 2.



Championship

BETHANY 55, PIEDMONT 51



BETHANY    6    14    14    21    –    55

PIEDMONT    17    12    11    11    –    51



Bethany — Stiles 28, McGrath 10, Lout 8, McDaniel 4, Kliewer 3, Willard 2.

Piedmont — Williams 15, Gipson 11, Larson 9, Franklin 6, Foster 3, Burris 2, McFall 2.



Buffalo Tournament

7th Place

SHATTUCK 65, FORT SUPPLY 44



SHATTUCK    13    23    15    14    –    65

FORT SUPPLY    13    7    10    14    –    44



Shattuck — Carpenter 16, Holley 13, Castor 13, Alexander 11, Srader 8, Budig 14, Bruce 2.

Fort Supply — K. Woolfolk 17, T. Woolfolk 16, Monday 7, Hunter 4.



5th Place

WOODWARD JV 52, BUFFALO 45



WOODWARD    10    18    15    9    –    52

BUFFALO    17    14    4    10    –    45



Woodward JV — Roach 22, Owen 7, Comstock 7, Marlatt 6, Pope 6, Ludwyck 2, Cloyd 2.

Buffalo — Rivera 13, Blasdell 11, Jaquez 11, Sarabia 8, Lopez 2.



3rd Place

LAVERNE 81, BEAVER 40



LAVERNE    23    14    23    21    –    81

BEAVER    13    10    5    12    —    40



Laverne — Harris 19, S. Overstreet 17, M. Overstreet 15, Nine 8, Allen 6, Rolf 6, Murphy 4, Baker 4, Burch 2, Wells 2, Burlingham 2.

Beaver — Baldwin 10, Castillo 7, Gabel 7, Cain 5, Skaggs 4, Rivera 2, Ingalls 2, Jeskon 2, Nash 1.



Championship

FORGAN 65, FARGO 47



FARGO    13    13    12    9    —    47

FORGAN    8    13    28    16    —    65



Fargo: Foale 23, Baker 12, Moraes 6, Moyer 3, Harrington 3

Forgan: Regier 29, Bryer 16, Lopez 14, Brown 6



NWOSU BASKETBALL

Women

SOUTHWESTERN 78, NWOSU 41



SWOSU    30    48    —    78

NWOSU    15    26    —    41



Southwestern — M. Oyler 3, S. Oyler 4, Gibson 2, Fisher 13, Boggess 8, Sawatzky 18, Sayama 2, Dewberry 11, Penner 4, Lay 11, Cohen 2.

NWOSU — Gregory 7, Golliday 4, Simmons 2, Baca 3, Gibson 5, Eaton 2, D. Gilmore 14, K. Gilmore 2, Catlett 2.



Men

NWOSU 90, SWOSU 75



SWOSU    37    38    —    75

NWOSU    37    53    –    90



SWOSU — Donahue 14, Borders 3, Cornelius 6, Martin 15, Davis 14, Franz 3, Bozic 6, Bradley 14.

NWOSU — Glover 25, Freemyer 15, Wooley 1, Wright 12, Akwari 9, Henderson 6, Taylor 3, Bell 5, Smith 14.