The Enid News and Eagle, Enid, OK

December 9, 2013

Local scores for 12-10-13


Enid News and Eagle

ENID, Okla. — PREP GIRLS BASKETBALL

 

Frontier Shootut

COYLE 55, GARBER 30



GARBER    9    4    9    8    —    30

COYLE    16    13    14    12    —    55



Garber — Garrett 12, Schovanec 4, D. Wedel 3, Oller 2, Garis 5, Nagel 4.

Coyle — Baker 5, Broyles 1, Sumlin 4, Jennings 10, Tyler Aska 12, Karen Aska 8, Young 15



PC-Hunter Tournament

COV-DOUGLAS 52, GLENCOE 50



C-D    13    15    15    11    —    52

GLENCOE    18    6    10    16    —    50



C-D — Parsons 3, Fleson 7, Wicker 5, Smith 4, H. Kaiser 20, C. Kaiser 9, K. Wicker 2, Kuykendall 2.

Glencoe — Kerhbiel 6, Starr 4, Schafer 5, Rowe 2, Castleberry 6, Hutchinson 5, Porter 2, Lazenby 16



TIMBERLAKE 64, SOUTH HAVEN 38



TLAKE    13    16    18    17    –    64

SH    6    10    13    9    —    38



Timberlake — Adkisson 15, Parker 9, Schlupe 13, Blewitt 11, Thorp 2, Bishard 6, Thompson 8.

South Haven — Blaylock 3, Harris 2, Morrison 4, Rawls 4, Tuark 8, Tanner 2, Lermann 9, Hawkins 6.



Gayle Hajny Invitational

ARNETT 44, CALUMET 42



CALUMET    12    11    7    12    —    42

ARNETT    10    13    11    10    —    44



Calumet: Percival 10, Epperson 21, Richardson 8, Ellison 3

Arnett: Flanagan 8, Wayland 5, New 6, Shoaf 24, Kibble 1



OKEENE 52, CANTON 27



OKEENE    15    13    8    16    —    52

CANTON    4    9    6    8    —    27



Okeene: Sublett 16, Westphal 5, Lozer 3, Lorenz 3, O. Westphal 8, Long 5, Haffner 10, Dunn 2

Canton: Galvan 1, Campos 2, Howerton 16, Pratt 8



PREP BOYS BASKETBALL

Frontier Shootout

TONKAWA 50, GARBER 35



GARBER    11    4    11    9    —    35

TONKAWA    10    14    19    7    —    50



Garber — Alec Monsees 2, Betchan 7, Malaska 11, Enfield 15.

Tonkawa — DeLodge 11, Alexander 2, Fehring 12, Hook 3, Sidwig 20, Grein 2.



PC-Hunter Tournament

ALVA JV 37, TIMBERLAKE 31



Alva    10    12    11    4    –    37

TLAKE    0    12    12    7    —    31



Alva JV — Hadwiger 14, Long 13, Harzman 5, Ritter 2, Graham 2.

Timberlake — Buller 15, Seaman 11, Dungan 4, Nichols 1.



GLENCOE 85, DCLA 47



DCLA    11    15    7    14    —    47

GLENCOE    24    22    19    20    –    85



DCLA — Bachman 11, Muegge 8, Dobson1, Stacy 6, Tefft 11, McKee 2, Williams 8.

Glencoe — Hadlock 9, Smith 1, Wiede 2, J. Lazenby 19, Beaver 4, Ash 8, Kuhn 11, T. Lazenby 23, Smith 6, Billingsley 2.



Gayle Hajny Invitational

CALUMET 56, CANTON 37



CANTON     8    6    5    18    —    37

CALUMET 17    11    8    20    —    56



Calumet — Gilbert 15, Gaithers 3, Hood 10, Epperson 11, Taukei 8, Garlett 8.

Canton — Seifert 5, White Eagle 3, Chapdelaine 5, Hysell 9, Foster 2, Sessions 4, Hernandez 2, Webb 4, Chaloupek 3.



OKEENE 53, FAIRVIEW JV 12



FAIRVIEW    2    2    0    8    —    12

OKEENE    23    15    13    2    —    53



Fairview — Reihm 4, Berlingeri 3, Hernandez 5.

Okeene — Wood 13, Boeckman 10, Dobrinski 7, Jordan 2, Smith 1, Mitch 6, Osmus 4, Jinkens 4, Smith 2, Neuz 4,

Tonight’s area basketball schedule

County — Alva at Chisholm, Drummond at Medford, Enid at Woodward, OBA at Pioneer, Waukomis at Dover

Area — Cashion at Hennessey, Forgan at Waynoka, Oklahoma Christian Academy at Okarche, South Barber, Kan. at Burlington, Watonga at Thomas

Tournaments

Gayle Hajny Invitational (At Canton) — Girls, 4:30, Fargo vs. Fairview; 7, Lomega vs. Cimarron. Boys, 5:45, Fargo vs. Cimarron; 8:15, Lomega vs. Fairview.

At Frontier — Girls, 4:15, Frontier JV vs. Newkirk; 6:45, Tonkawa vs. Crescent. Boys, 5:30, Frontier vs. Newkirk; 8:15, Morrison vs. Crescent

At Pond Creek-Hunter — Girls, 4, Kremlin-Hillsdale vs. DCLA; 6:40, Pond Creek-Hunter vs. Mulhall-Orlando. Boys, 5:20, Kremlin-Hillsdale vs. Covington-Douglas; 8, Mulhall-Orlando vs. South Haven, Kan.