The Enid News and Eagle, Enid, OK

Sports

February 22, 2013

Local scores for 2-23-13

ENID, Okla. — EHS BASKETBALL

GIRLS

Class 6A Regional

at Tulsa Washington

MUSTANG 63, ENID 53

ENID    6    19    12    16    —    53

MUSTANG    17    17    8    21    —    63

Enid: Chelf 25, Lee 12, Bay 8, Enmeier 7, Pierce 1

Mustang: M. Brothers 23, Stewart 16, K. Brothers 8, Moseley 6, Maxwell 5, Lawson 3, Joyner 2

BOYS

Class 6A Regional

at Bartlesville

BROKEN ARROW 71, ENID 50

ENID    8    12    13    17    —    50

BROKEN ARROW    24    11    20    16    —    71

Enid: Austin 16, Majors 10, Porter 9, Jackson 8, D. Parker 5, Finley 2

BA: Cantrell 19, Phelps 13, Campbell 13, Huffman 11, Waymire 5, Gaulden 4, Rovang 4, Davis 2

PREP GIRLS BASKETBALL

CLASS 2A REGIONAL

AT CHISHOLM

WINNERS BRACKET

PAWNEE 26, MOORELAND 21

PAWNEE    5    5    5    11    —    26

MOORELAND    8    2    6    5    —    21

Pawnee: Bynum 11, Burkett 5, Jensen 4, Day 2, Ally 2, Brein 2

Mooreland: Smith 6, Myers 6, Wilson 5, Kenny 2, Stubbs 2

CLASS 2A REGIONAL

AT HERITAGE HALL

LOSERS BRACKET

HENNESSEY 41, MERRITT 38

HENNESSEY    10    15    8    8    –    41

MERRITT    8    12    10    8    –    38

H — Johnson 11, Barnett 11, Thompson 8, Duell 5, Armstead 3, Copeland 3.

M — Schrick 15, Roberts 8, Custer 7, Nagie 4, Jones 3, Skelton 1.

CLASS A AREA

AT EXPO CENTER

LOSERS BRACKET

TEXHOMA 51, CASHION 28

TEXHOMA    4    14    12    21    —    51

CASHION    8    4    3    13    —    28

Texhoma — Beattie 15, Elliot 12, Murphy 8, Peterson 5, Freeman 4, Ferguson 3, Husted 2

Cashion — Robinson 12, Robison 8, Mires 4, Green 2

SEILING 56, WAUKOMIS 42

SEILING    13    11    18    14    —    56

WAUKOMIS    12    7    11    12    —    42

Waukomis — Kokojan 12, Harris 10, Jones 8, Mack 4, Eck 3, Perry 3, Mack 2

Seiling — Tate 23, Marks 17, Pethoud 8, Livingston 4, Martin 2, Templin 2

CLASS A AREA

AT STROUD

WINNERS BRACKET

FRONTIER 64, PC-HUNTER 39

PC-H    9    10    12    8    —    39

FHS    12    11    22    19    —    64

PC-Hunter — Halcomb 9, Ferguson 8, McKee 8, Davis 7, Fetters 4, Taylor 2, Jones 1.

Frontier — Childs 24, Gumm 13, Goodman 9, Ingmire 5, Black 5, Nelson 4, Molina 2, Papan 2.

Class B Area

At Cleveland

Losers bracket

BURLINGTON 92, BLUEJACKET 36

BurlingtoN    23    19    27    23    –    92

BLUEJACKET    5    6    16    9    –    36

Burlington - Rieger 39,K Garvie 21, S. Garvie 19, S. Nall 4, M. Nall 3, Armbruster 2, Ferrell 2, Stewart 2.

Bluejacket — Williams 13, Birdsell 8, West 7, Scott 6, Chapman 2.

Class B Area IV

At Kingston

RED OAK 66, LOMEGA 52

CLASS 2A REGIONAL

AT MORRISON

WINNERS BRACKET

ALVA 79, CHRISTIAN HERITAGE 46

CLASS 3A REGIONAL

AT PERKINS

PERKINS-TRYON  45, CHISHOLM 26

PREP BOYS BASKETBALL

CLASS A AREA

AT STROUD

LOSERS BRACKET

PC-HUNTER 58, AGRA 50

AGRA    11    6    17    16    —    50

PC-H    16    14    13    15    —    58

Agra — Reedy 15, Rossiter 11, Walters 8, Beard 7, Jones 6, McEntire 3.

PC-Hunter — B. Krittenbrink 15, Styles 11, T. Krittenbrink 9, Gallatin 8, Grimes 2, Lorenz 2, Semrad 1.

CLASS 2A REGIONAL

AT PERKINS

LOSERS BRACKET

PIONEER 54,

CHRISTIAN HERITAGE 50 (OT)

CH                   11    5    12    14    8    —    50

PHS                  9    5    15    13    12    —    54

Christian Heritage — G. Little Jim 12, S. Lindsay 11, C. Lindsay 10, McAlister 6, C. Little Jim 6, Staton 5.

Pioneer — McNaughton 18, Gabriel 15, Denker 9, Koontz 8, Chain 4.

Text Only
Sports
Click Here for ENE's March Madness Page
Click here for NASCAR headlines
Sports Photos


Enid News & Eagle sports photos from the month of February 2014. Enjoy all the ENE photos with full access at http://enidnews.smugmug.com.