The Enid News and Eagle, Enid, OK

February 16, 2013

Local scores for 2-17-13


Enid News and Eagle

ENID, Okla. — EHS BASKETBALL

GIRLS

LAWTON EISENHOWER 55, ENID 50



ENID    9    7    19    15    —    50

IKE    11    13    6    25    —    55



Enid: Chelf 23, Enemier 10, Pierce 7, Lee 7, Bay 3

Eisenhower: Smith 20, Polk 10, Underwood 10, Madigan 8, Batiste 2, Simien 2, Ellis 2, Learey 1



BOYS

EISENHOWER 58, ENID 23



ENID    3    5    3    12    —    23

IKE    24    16    7    11    —    58



Enid: K. Parker 6, Finley 6, Jackson 4, Walker 3, Austin 2, Rogers 1, Duplantis 1

Eisenhower: Pierre 11, Philipes 8, Bross 8, Roy 6, Woods 5, Hunter 5, Brandon 4, Menefee 3, Perkins 3, Taha 2, Moore 2, Cross 1



PREP GIRLS BASKETBALL



Class A Regional

At Okeene

Losers bracket

CASHION 44, GARBER 31



GARBER    8    8    5    10    —    31

CASHION    9    9    9    17    –    44



Garber — Leathers 10, Bolin 7, Pralle 6, Garrett 4, Collins 3, Terry 1.

Cashion — Robinson 15, Roberson 12, Myers 11, Blosser 6.



Winners bracket

OKARCHE 72, WAUKOMIS 31



WAUKOMIS    9    4    14    4    —    31

OKARCHE    17    24    23    8    —    72



Waukomis: Harris 10, Mack 9, Kokojan 7, M. Mack 4, Perry 1

Okarche: Lee 24, Vott 18, Grellner 14, R. Grellner 7, M. Grellner 6



Class B Regional

At Beggs

Winners bracket

TIMBERLAKE 56, COYLE 35



COYLE    10    12    10    3    —    35

TLAKE    13    10    21    12    —    56



Coyle — Young 12, T. Aska 11, Jennings 5, Sumlin 3, Taplin 2, Teran Aska 2.

Timberlake — Castle 22, Clift 13, Adkisson 11, LeForce 6, Parker 4.



CLASS 2A DISTRICT

AT PIONEER

ALVA 63, MORRISON 39



ALVA    12    23    12    15    –    63

MORRISON    5    10    `12    12    -    39



ALVA — Hadwiger 5, Riel 9, Forrell 4, Shiever 11, Hobbs 19, Ritter 4, Gordon 8, Seevers 2

Morrison — Bells 13, Will 11, Wood 3, Walls 6, Inselman 6.



Class B Regional

At Cushing

Winners bracket

DCLA 42, BURLINGTON 31



DCLA    9    10    11    12    –    42

BURLINGTON    6    8    13    4–        31



DCLA — Starr 16. Blanton 10, K. Muegge 8, M. Muegge 4, Jeffries 2, Golay 2.

Burlington — Rieger 16, Nall 7, S. Garvie 6, K. Garvie 2.



LOSERS BRACKET

COPAN 56, BUTNER 27



Class A Regional

At Seiling

Losers bracket

SEILING 60, ARAPAHO-BUTLER 29



WINNERS BRACKET

CHEYENNE 56, TEXHOMA 40



CHEYENNE    8    20    13    15    —    56

TEXHOMA    13    14    3    10    —    40



Cheyene: Swisher 17, Druard 13, Sander 9, Craven 7, Soppenfield 4, Latta 2, Wright 2, Pennington 2

Texhoma: Freeman 12, Elliott 9, Ferguson 5, Rodriguez 5, Peterson 4, Smith 3, Murphy 2



Class 3A

Area 1, District 1

CHISHOLM 58, CENTENNIAL 47



CENTENNIAL    6    6    17    18    —    47

CHISHOLM    9    18    14    17    —    58



Centennial: Bond 15, Watson 14, Burnett 9, Jones 4, Rogers 3, Morgan 2

Chisholm: Galusha 25, Mirelez 13, Gruber 8, N. Middleton 8, A. Middleton 3, McCary 1



Class 2A District

AT Hooker

MOORELAND 49, HOOKER 31



MOORELAND    10    13    12    14    –    49

HOOKER    1    6    9    15    –    31



Mooreland — Smith 9, Wilson 9, Myers 11, Kinney 2, Stewart 3, Stubbs 15.

Hooker — Miller 8, Weve 4, Cathart 6, Suentas 13, Jimenez 1.



PREP BOYS BASKETBALL

Class A Regional

At Okeene

Losers bracket

LAVERNE 68, CASHION 44



LAVERNE    17    17    17    17    –    68

CASHION    12    8    12    12    —    44



Laverne — S. Overstreet 20, Harris 16, Allen 10, M. Overstreet 6, Rolfe 5, Nine 5, Murphy  4, Hickman 2.

Cashion — Sunken 13, Rainey 8, Neese 8, Roberson 6, Raasnor 5, Lee 4.



Winners bracket

OKARCHE 46, GARBER 44



GARBER    9    10    13    12    —    44

OKARCHE    12    13    9    12    —    46



Garber: Newton 16, Avants 10, Hunt 10, Killman 6, Cleaves 2

Okarche: Grellner 12, Schafer 11, Carter 8, Bratt 5, Frisbee 4, Annuschat 4, Oshman 2



Class A Regional

At Seiling

Losers bracket

TEXHOMA 55, CHEROKEE 44



CHEROKEE    9    8    14    13    –    44

TEXHOMA    15    5    15    20    _    55



Cherokee — DeWitt 21, Huckabee 10, Argraves 7, Schanchaer 2, Bowman 2, Castro 2.

Texhoma — Knitti 19, Gray 9, Beattie 7, Folsom 6, Powers 5, Larsen 4, Ansley 3, Johnson 2.



Winners bracket

CHEYENNE 48, BEAVER 33



CHEYENNE    17    5    12    14    —    48

BEAVER    10    9    6    8    —    33



Cheyene: D. Moler 16, Lippencott 11, Haven 10, Garrison 9, C. Moler 2

Beaver: Weber 13, McDonald 11, Gabel 3, Baldwin 2, Nash 2, Rivera 2



Class A Regional

At Kellyville

Losers bracket

DRUMMOND 57, STONEWALL 46



DRUMMOND    15    12    15    15    —    57

STONEWALL    9    9    11    17    –    46



Drummond — Kokojan 19, Rodenberg 3, Z. Wilson 9, Welch 10, Jankey 16.

Stonewall — Morgan 6, Finley 12, Esse 6, Gary 2, Sandy 14, Rodriguez 6.



CLASS 2A DISTRICT

AT PIONEER

ALVA 28, PIONEER 12



ALVA    4    11    4    9    —    28

PIONEER    3     2    1    6    —    12



Alva:  Hooper 2, Johnson 3, Hess 4, Madsen 2, Forell 12, Fielder 5

Pioneer: Gabriel 3, Denker 3, Koontz 6



Class B Regional

At Cushing

Winners bracket

BURLINGTON 46, DCLA 41



DCLA    2    6    6    27    –    41

BURLINGTON    13    11    10    12    –    46



DCLA — Muegge 11, Whitehead 9, Thompson 7, Williams 4, Looper 2, Cunningham 2.

Burlington — Newlin 13, Talbott 10, Stewart 10, Gosselin 10, Ellerbeck 2, Flackman 1.



LOSERS BRACKET

MULHALL-ORLANDO  83, SHIDLER 41



Class 2A

Area 2, District 1

at Fairview

FAIRVIEW 63, OBA 50



OBA    12    12    8    18    —    50

FAIRVIEW    15    11    18    19    —    63



OBA: Atwood 14, Jantz 11, Eaton 10, Whitson 8, White 4, Bolte 2, Moore 1

Fairview: Kippenberger 31, Baldwin 10, Christopher 9, Fast 7, McCue 4, Cusack 2



CLASS 3A DISTRICT

AT CHISHOLM

CENTENNIAL 73, CHISHOLM 42



CENTENNIAL    22    13    18    20    —    73

CHISHOLM     9    11    10    12    —    42



Centennial: Garner 15, Jackson 11, Davis 10, Mitchell 7, Foxx 6, Johnson 6, McKiver 5, Holt 4, Anderson 4, Burnett 3, Wilson 2

Chisholm: Lang 13, Ball 6, Galusha 5, Grieshober 5, Rolfe 4, Weber 4, Kiernan 3, Bynum 2



Class 2A District

At Wellston

HENNESSEY 72,

 COM. CHRISTIAN 61



CC    9    18    17    17    -    61

HENNESSEY    18    17    16    21    -    72



CC — BAKer 17, Nelson 14, Borgerding 14, Davis 9, McIntosh 3, Seymour 2, Spour 1, A. Baker 1.

Hennessey — Pina 25, Kroll 15, Fipps 14, Reneteria 8, Cline 4, Dowell 3, N. Hatchel 2.



Class 2A District

At Hooker

HOOKER 64, MOORELAND 38



MOORELAND    9    9    10    10    –    38

HOOKER    12    18    17    17    –    64



Mooreland — Peach 13, Hensley 10, Svejovsky 9, Murray 3, Hepner 3.

Hooker — Canady 17, Bean 13, Morales 9, Mendoza 7, Metcalf 6, McPhee 4, Yukens 4, Godfrey 2, McBride 2.



NOC ENID BASEBALL

DES MOINES 6, NOC ENID 4



DMAC    110    011    2    —6    12    1

NOC ENID    000    301    0    —4    6    2



WP — Manfull. LP — Callison. 2B — Wilson, NOCE. HR — Polston, NOC; Medina, DMAC.



DES MOINES 8, NOC ENID 2



DMACC    021    230    0    –8    9    1

NOC ENID    001    000    1    —2    5    2



WP — Freese, 4 innings, 1 hit, 0 earned runs, 5 strikeouts, 5 walks. LP — James, 3 2/3 innings, 5 hits, 5 runs, 4 earned runs, 3 walks, 3 strikeouts. 2B — B. Molitor, DMACC; Terry, NOC. HR — Molitor.



NWOSU BASKETBALL

Women

NWOSU 54, EAST CENTRAL 47



NWOSU    24    30    –    54

ECU    22    25    —    47



NWOSU — Gregory 2, Simmons 2, Golliday 14, Newsome 18, Norman 4, Gibson 7, D. Gilmore 7.

ECU — Webster 9, Price 16, Tucker 2, Morrison 4, Walling 10, Browne 4, McCown 2.



Men

NWOSU 65 EAST CENTRAL 59



NWOSU    30    35    —    65

ECU    36    23    —    59



NWOSU — Freemyer 10, Wooley 13, Glover 12, Akwari 18, Henderson 2, Sparks 4, Smith 6.

ECU — Ardister 4, Carr 6, Fisher 23, Burreell 3, Mitchell 2, Walters 4, Fountain 4, Pwono 10, Anderson 3.