The Enid News and Eagle, Enid, OK

Sports

February 16, 2013

Local scores for 2-17-13

ENID, Okla. — EHS BASKETBALL

GIRLS

LAWTON EISENHOWER 55, ENID 50

ENID    9    7    19    15    —    50

IKE    11    13    6    25    —    55

Enid: Chelf 23, Enemier 10, Pierce 7, Lee 7, Bay 3

Eisenhower: Smith 20, Polk 10, Underwood 10, Madigan 8, Batiste 2, Simien 2, Ellis 2, Learey 1

BOYS

EISENHOWER 58, ENID 23

ENID    3    5    3    12    —    23

IKE    24    16    7    11    —    58

Enid: K. Parker 6, Finley 6, Jackson 4, Walker 3, Austin 2, Rogers 1, Duplantis 1

Eisenhower: Pierre 11, Philipes 8, Bross 8, Roy 6, Woods 5, Hunter 5, Brandon 4, Menefee 3, Perkins 3, Taha 2, Moore 2, Cross 1

PREP GIRLS BASKETBALL

Class A Regional

At Okeene

Losers bracket

CASHION 44, GARBER 31

GARBER    8    8    5    10    —    31

CASHION    9    9    9    17    –    44

Garber — Leathers 10, Bolin 7, Pralle 6, Garrett 4, Collins 3, Terry 1.

Cashion — Robinson 15, Roberson 12, Myers 11, Blosser 6.

Winners bracket

OKARCHE 72, WAUKOMIS 31

WAUKOMIS    9    4    14    4    —    31

OKARCHE    17    24    23    8    —    72

Waukomis: Harris 10, Mack 9, Kokojan 7, M. Mack 4, Perry 1

Okarche: Lee 24, Vott 18, Grellner 14, R. Grellner 7, M. Grellner 6

Class B Regional

At Beggs

Winners bracket

TIMBERLAKE 56, COYLE 35

COYLE    10    12    10    3    —    35

TLAKE    13    10    21    12    —    56

Coyle — Young 12, T. Aska 11, Jennings 5, Sumlin 3, Taplin 2, Teran Aska 2.

Timberlake — Castle 22, Clift 13, Adkisson 11, LeForce 6, Parker 4.

CLASS 2A DISTRICT

AT PIONEER

ALVA 63, MORRISON 39

ALVA    12    23    12    15    –    63

MORRISON    5    10    `12    12    -    39

ALVA — Hadwiger 5, Riel 9, Forrell 4, Shiever 11, Hobbs 19, Ritter 4, Gordon 8, Seevers 2

Morrison — Bells 13, Will 11, Wood 3, Walls 6, Inselman 6.

Class B Regional

At Cushing

Winners bracket

DCLA 42, BURLINGTON 31

DCLA    9    10    11    12    –    42

BURLINGTON    6    8    13    4–        31

DCLA — Starr 16. Blanton 10, K. Muegge 8, M. Muegge 4, Jeffries 2, Golay 2.

Burlington — Rieger 16, Nall 7, S. Garvie 6, K. Garvie 2.

LOSERS BRACKET

COPAN 56, BUTNER 27

Class A Regional

At Seiling

Losers bracket

SEILING 60, ARAPAHO-BUTLER 29

WINNERS BRACKET

CHEYENNE 56, TEXHOMA 40

CHEYENNE    8    20    13    15    —    56

TEXHOMA    13    14    3    10    —    40

Cheyene: Swisher 17, Druard 13, Sander 9, Craven 7, Soppenfield 4, Latta 2, Wright 2, Pennington 2

Texhoma: Freeman 12, Elliott 9, Ferguson 5, Rodriguez 5, Peterson 4, Smith 3, Murphy 2

Class 3A

Area 1, District 1

CHISHOLM 58, CENTENNIAL 47

CENTENNIAL    6    6    17    18    —    47

CHISHOLM    9    18    14    17    —    58

Centennial: Bond 15, Watson 14, Burnett 9, Jones 4, Rogers 3, Morgan 2

Chisholm: Galusha 25, Mirelez 13, Gruber 8, N. Middleton 8, A. Middleton 3, McCary 1

Class 2A District

AT Hooker

MOORELAND 49, HOOKER 31

MOORELAND    10    13    12    14    –    49

HOOKER    1    6    9    15    –    31

Mooreland — Smith 9, Wilson 9, Myers 11, Kinney 2, Stewart 3, Stubbs 15.

Hooker — Miller 8, Weve 4, Cathart 6, Suentas 13, Jimenez 1.

PREP BOYS BASKETBALL

Class A Regional

At Okeene

Losers bracket

LAVERNE 68, CASHION 44

LAVERNE    17    17    17    17    –    68

CASHION    12    8    12    12    —    44

Laverne — S. Overstreet 20, Harris 16, Allen 10, M. Overstreet 6, Rolfe 5, Nine 5, Murphy  4, Hickman 2.

Cashion — Sunken 13, Rainey 8, Neese 8, Roberson 6, Raasnor 5, Lee 4.

Winners bracket

OKARCHE 46, GARBER 44

GARBER    9    10    13    12    —    44

OKARCHE    12    13    9    12    —    46

Garber: Newton 16, Avants 10, Hunt 10, Killman 6, Cleaves 2

Okarche: Grellner 12, Schafer 11, Carter 8, Bratt 5, Frisbee 4, Annuschat 4, Oshman 2

Text Only
Sports
Click Here for ENE's March Madness Page
Click here for NASCAR headlines
Sports Photos


Enid News & Eagle sports photos from the month of February 2014. Enjoy all the ENE photos with full access at http://enidnews.smugmug.com.