The Enid News and Eagle, Enid, OK

February 14, 2013

Local scores for 2-15-13


Enid News and Eagle

— Girls Prep Basketball

Class A Regional

At Fort Supply



MEDFORD 45, BEAVER 41



MEDFORD    15    10    6    14    —    45

BEAVER    13    10    19    8    —    41



M — Quinlan 9, Perkins 4, Osborne 14, Soper 2, Cripe 11, Arthurs 6,

Beaver — Hoover 6, Howe 2, Brown 18, Terry 3, Heath 2, Baldwin 3, Kent 7.



Class B Regional

At Cushing



BUTNER 53, PRUE 38



BUTNER    12    10    13    18    —    53

PRUE    7    10    10    11    —    38



Butner — Morphis 19, Wills 18, Duim 8, Hudson 4, Mulford 2, Ott 2

Prue — Shells 20, Napier 9, Dixon 4, Hastings 3, Cox 2

Class A Regional

at Okeene



OKEENE 46, LAVERNE 43



OKEENE    15    7    9    15    —    46

LAVERNE    12    8    10    13    —    43



Okeene — Long 13, Westfahl 11, Lorrenz 9, Parrish 7, Nault 3, Sublette 2, Hafner 1

Laverne — Crocker 12, Halliburton 12, Gartrell 10, Bozarth 4, Shuman 3, Evans 2



Class A Regional

At Davenport



COV-DOUGLAS 54, STROTHER 37



COV-DOUG    16    15    15    8    —    54

STROTHER    10    6    11    10    —    37



C-D — C. Kaiser 18, H. Kaiser 16, Parsons 13, Wicker 4, Row 1, Smith 2.

Strother — Garcia 19, Devoreaux 9, McCosar 9.



Class B Regional

At Cushing



BURLINGTON 79, SASAKWA 35



SASKAWA    10    19    7    8    —    35

BURLINGTON    25    29    21    4    —    79



Saskawa — Comer 8, Poafbitty 9, Factor 9, Wheeler 5, Johnson 2, Livesay 2.

Burlington — Rieger 36, S.Garvie  20, M. Nall 9, K. Garvie 5, Ferrell 4, Stewart 3, Vore 2.

Class A Regional

At Barnsdall



PC-HUNTER 66, OAKS 43



OAKS    2    11    18    12    —    43

PC-HUNTER    20    17    13    16    —    66



Oaks — Watkins 18, Reed 14, Stricker 4, Sinor 2, H. Foreman 2, A. Foreman 2, Soap 1

PC-Hunter — Jones 31, McKee 18, Ferguson 8, Halcomb 6, Taylor 3



Class A Regional

At Okeene

Winners bracket



WAUKOMIS 58, GARBER 43



GARBER    9    12    15    7    —    43

WAUKOMIS     8    13    18    19    —    58



Garber — Garrett 12, Pralle 10, Terry 9, Bolin 7, Leathers 5

Waukomis — Kokojan 25, Harris 16, Perry 10, Jones 3, Mack 2, Peck 2.



Class B Regional

At Oilton

Winners bracket



TIMBERLAKE 68, ASHER 36



ASHER    17    5    5    9    –    36

TLAKE    17    17    21    13    –    68



Asher — Reiners 2, O’Dell 1, Heming 22, Milburn 10, Dekuyper 1.

Timberlake — Adkisson 11, LeForce 23, Parker 10, Blewitt 3, Castle 10, Clift 11.



Class B Regional

At Shidler

Winners bracket



DCLA 81, BART. WESLEYAN 44



BWC    5    9    14    16    —44

DCLA 30    20    18    13    —    81



BWC — Songer 3, Wilt 8, Thomas 7, Buckland 3, Ratzlaff 2, Smith 2, Meadows 4, Rush 2, Gill 3, Whitehead 10.

DCLA — McKee 7, M. Muegge 11, K. Muegge 8, Scott 10, Jeffries 6, Blanton 20, Swaggart 1, Golay 4, Starr 14.



Class B Regional

At Paden

Winners bracket



LOMEGA 95, BOKOSHE 55



BOKOSE    20    17    10    8    —    55

LOMEGA    16    33    24    22    –    95



Bokoshe — McFarland 11, Tarylor 19, Silva 9, Perry 9, Holly 6, Sails 1.

Lomega — LaGasse 31, Mendel 15, Duffy 15, Glazier 13, Turner 6, Drake 5, Clayton 4, DeLeon 3, Meier 2.





Class A Regional

at Barnsdall

Winners bracket

WOODLAND 53, WELCH 23



Class B Regionals

At Shidler

COPAN 64, MULHALL ORLANDO 47



Class A Regional

At Fort Supply

Winners bracket

TEXHOMA 50, SEILING 45



Boys Prep Basketball

Class B Regional

At Cushing



CARNEY 50, PRUE 38



CARNEY    18    8    11    13    —    50

PRUE    12    4    10    12    —    38



Carney: Perry 14, Graham 12, Osbourne 8, Wiseman 7, Pownsond 5, Know 4

Prue: Melton 19, Bradley 12, Lewis 3, Fisher 2, Troutman 2



Class A Regional

At Okeene



OKEENE 54, WAUKOMIS 31



WAUKOMIS    9    6    8    8    —    31

OKEENE     22    11    19    2 —    54



Waukomis —  Click 10, Terrel 7, Crites 5, Prince 3, Harrington 2, Dodson 2, Lawson 2.

Okeene — S. Dobrinski 19, M. Dobrinski 14, Wood 11, C. Bedwell 4, Boeckman 2, Howe 2, Cross 2.

Class A Regional

At Cashion



CIMARRON 59, RINGWOOD 55



RINGWOOD    14    7    16    18    —    55

CIMARRON    8    15    17    19    —    59



Ringwood — Swart 12, Moehle 11, Aguilar 11, Barcenas 8, Navarro 7, Resendiz 6.

Cimarron — Watkins 23, Tydings 14, Seelke 12, Brakhage 4, Bergdall 4, Hurst 2.



Class A Regional

At Davenport



STONEWALL 66, COV-DOUGLAS 49



COV-DOUG    12    12    9    16    —    49

STONEWALL     22     10    20    14    —    66



C-D — Thayer 16, Daugherty 15, C. Smith 11, Brown 4, Carl 3.

Stonewall - Gere 18, Finley 17, Candy 14, Tahqua 7, Pews 7, Berry 3.



Class B Regional

At Cushing



BURLINGTON 68, BUTNER 17



BUTNER    4    2    7    4    —    17

BURLINGTON    23    9    14    22    —    68



Butner — Wills 8, Hassell 4, Parkerson 3, Roberts 2

Burlington    —Newlin 26, Gosselin 14, Ellerbeck 10, Talbot 9, Stewart 7, Flackman 2



Class A Regional

At Okeene

Winners bracket

GARBER 60, LAVERNE 53



LAVERNE    17    11    14    11    —    53

GARBER    14    23    7    16    –    60



Laverne — S. Overstreet 20, Harris 13, Overstreet 9, Rolfe 5, Murphee 4, Allen 2.

Garber — Hunt 18, Avants 15, Killman 11, Vandiver 8, Bowlin 4, Swaim 2, Newton 2.



Class A Regional

At Barnsdall



PC-HUNTER 82, OAKS 46



OAKS    10    11    14    11    —    46

PC-HUNTER    23    23    20    16    —    82



Oaks — Thompson 17, Ballou 9, Arnold 7, Whorton 4, Stricker 4, Rogers 3, Osbourne 2

C-Hunter — Dials 21, T. Krittenbrink 12, Lorenz 8, Galliton 8, B. Krittenbrink 7, Semrad 6, Rayner 6, Peck 6, Coats 4, Irvin 2, Grimes 2

Class A Regional

At Fort Supply

Winners bracket



BEAVER 50, CHEROKEE 41



CHEROKEE    11    7    13    10    —    41

BEAVER    5    15    13    17    —    50



Beaver — Weber 21, Gable 8, Baldwin 9, Rivera 5, McDonald 5, Nash 2.

Cherokee — G. DeWitt 13, Huckabee 13, Argraves 9, Schanbacher 4, Castro 2.



Class B Regional

At Shidler

Winners Bracket



DCLA 60, MULHALL-ORLANDO 55



DCLA    12    12    12    24    —    60

M-O    17    18    14    15    —    55



DCKA — Whitehead 3, Thompson 27, Looper 11, Cunningham 9, L. Williams 10.

M-O — Wisk 3, Ryan 13, Hurig 5, Day 10, Boatright 18, Cameron 6.



Class B Regional

At Paden

Winners bracket

MCCURTAIN 66, LOMEGA 39



McC    19    10    16    21    –    66

LOMEGA    9    5    13    10    –    39



McCurtain — Rotha 23, Ward 15, Palmer 15, Love 5, Shemp 4, Meyers 4.

Lomega — Dyche 15, Negro 8, Hunt 7, Hale 4, Lemon 3, Mowery 2.



Class A Regional

At Davenport

Winner Bracket





STROTHER 73, DRUMMOND 53



STROTHER    25    12    17    19    —    73

DRUMMOND    11    16    11    15    —    53



Strother: Marquis 12, Slaughter 9, Carter 6, Little 14, A. Slaughter 17, Davis 10, Underwood 2, Gray 3

Drummond: Kokojan 23, Rodenberg 2, Jimarez   2, V. Wilson 9, Welch 7, Jankey 8, C. Wilson 2



Class A Regional

at Barnsdall

WOODLAND 67, WATTS 64



Class B Regional

At Leedey

LEEDEY 62, DOVER 34



Class B Regional

At Shidler

SHIDLER 58, WESLEYEN CHRISTIAN 45



Class B Regional

At Oilton

Winners bracket

ASHER 85, ALINE-CLEO 45



Class A Regional

At Fort Supply

Losers bracket

TEXHOMA 49, SEILING 46