The Enid News and Eagle, Enid, OK

January 13, 2013

Local scores for 1-13-13


Enid News and Eagle

ENID, Okla. — EHS GIRLS BOX

 

Muskogee Shrine Tournament

Championship

MUSKOGEE 68, ENID 66



ENID    20    13    10    23    —    66

MUSKOGEE    19    15    15    19    —    68



Enid: Chelf 27, Bay 12, Pierce 10, Lee 9, Enmeier 8

Muskogee: McClure 18, A. Wilson 14, Al. Wilson 11, Jackson 7, Ford 6, Rozell 4 Carter 3, Thomas 2, Tillman 2



OU-OSU BOX



OKLAHOMA 77, OKLAHOMA ST. 68

OKLAHOMA ST. (11-4) — Nash 5-9 2-3 12, Murphy 0-2 0-0 0, Jurick 3-4 0-0 6, Brown 4-12 9-11 19, Smart 3-10 3-6 10, Gardner 0-2 1-2 1, Forte 3-12 3-3 12, Cobbins 4-5 0-0 8. Totals 22-56 18-25 68.

OKLAHOMA (11-3) — M’Baye 5-9 4-4 15, Osby 6-12 5-6 17, Pledger 2-7 5-5 11, Hield 6-11 0-0 15, Hornbeak 3-3 0-0 8, Grooms 1-5 4-4 6, Fitzgerald 0-2 1-2 1, Cousins 0-2 0-0 0, Neal 0-1 0-0 0, Clark 2-6 0-0 4. Totals 25-58 19-21 77.

Halftime—Oklahoma 38-29. 3-Point Goals—Oklahoma St. 6-21 (Forte 3-10, Brown 2-7, Smart 1-3, Nash 0-1), Oklahoma 8-13 (Hield 3-5, Hornbeak 2-2, Pledger 2-5, M’Baye 1-1). Fouled Out—None. Rebounds—Oklahoma St. 36 (Jurick 8), Oklahoma 37 (Pledger 9). Assists—Oklahoma St. 11 (Smart 3), Oklahoma 13 (Hield 5). Total Fouls—Oklahoma St. 18, Oklahoma 21. A—12,695.



OU WOMEN’s BOX

OKLAHOMA 65, TEXAS TECH 55

TEXAS TECH (12-4) — Baker 2-10 0-3 5, Brown 4-10 1-2 11, Hyde 1-7 3-4 5,  Morris 5-11 0-0 11, Smalls 1-3 4-5 6, Battle 3-6 0-0 8,  K. Schneider 0-0 0-0 0, Bokenkamp 0-0 0-0 0, H. Schneider 1-1 0-0 2,  Nobles 3-3 1-4 7, Patterson 0-3 0-2 0. Totals 20-54 9-20 55.

OKLAHOMA (14-2) — McFarland 5-8 3-4 14, Griffin 5-10 3-6 13, Ellenberg 7-19 7-9 26,  Hook 2-5 2-2 7, Campbell 2-7 0-0 4, Kornet 0-1 0-0 0, Durrett 0-1 0-0 0,  Hartman 0-1 1-2 1. Totals 21-52 16-23 65.

Halftime—Texas Tech 29-28. 3-Point Goals—Texas Tech 6-14 (Battle  2-3, Brown 2-4, Baker 1-2, Morris 1-3, Hyde 0-2), Oklahoma 7-17  (Ellenberg 5-10, Hook 1-2, McFarland 1-3, Kornet 0-1, Campbell 0-1).  Fouled Out—Hyde. Rebounds—Texas Tech 37 (Baker, Brown 7), Oklahoma 38  (McFarland 16). Assists—Texas Tech 11 (Smalls 4), Oklahoma 13 (Hook 5).  Total Fouls—Texas Tech 23, Oklahoma 19. A—6,351.



PREP GIRLS BASKETBALL

Wheat Capital Tournament

7th Place

PIONEER 59, GUYMON 54



PIONEER    12    13    15    19    —    59

GUYMON    4    11    16    23    —    54



Pioneer — Flavell 19, Mann 13, Johnson 11, Simunek 7, Koontz 6, Woolsey 4.

Guymon — Marquez 16, Wadley 12, Rodriguez 10, Longoria 8, Sledge 4, Arledge 3, Melton 1.



5th Place

BLACKWELL 57, PERRY 42



BLACKWELL    16    15    8    18    —    57

PERRY    11    4    14    13    —    42



BLACKWELL: Calderon 22, Lucas 15, Arnold 9, Ashford 8, Simunek 2, Wagnon 1

PERRY: Drake 11, Edwards 11, Mack 9, Brown 6, Bellmon 3, Deterding 2



3rd Place

KINGFISHER 47, CHISHOLM 38



KINGFISHER    19    5    12    11    —    47

CHISHOLM    9    11    8    10    —    38



Kingfisher: McAdams 15, Layn 12, Matthews 10, Meat 4, York 3, Boeckman 3

Chisholm: Galusha 12, Mierelez 10, Gruber 10, Raynor 2, McCary 2, Middleton 2



Championship

FAIRVIEW 51, ALVA 34



FAIRVIEW    16    12    17    6    —    51

ALVA    8    11    3    12    —    34



FAIRVIEW: Mason 22, Reese 12, Martens 10, Van Meter 3, Smith 2, Hutchinson 2

ALVA: Hobbs 15, Forell 6, Shiever 5, Riley 4, Wallace 2, Gordon 1, Hadwiger 1



M ulhall-Orlando Tournament

Championship

GARBER 61, WICHITA 57



GARBER    11    18    12    20    —    61

WICHITA    15    16    10    16    —    57



Garber — Pralle 22, Bolin 16, Perry 4, Leathers 5, Garrett 12, Powell 2.

Wichita — Collins 7, Tibbits 11, Snow 10, Sidwell 19, Sanchez 10.



WARD CENTER CLASSIC

CHAMPIONSHIP

LEEDEY 39, SEILING 31



LEEDEY    8    13    4    14    —    39

SEILING    7    8    7    9    —    31



Leedey: Collins 14, J. Harrell 9, S. Harrell 7, Perry 4, Haney 4, Perkins 1

Seiling: Tate 12, Livingston 6, Teethoud 5, Nelson 3, Johnson 3, Marks 2



Consolation finals

LAVERNE 43, BURNS FLAT 35, OT



LAVERNE        6    4    10    11    12    —    43

BFDC            12    7    1    11    4    –    35



Laverne — Gatrell 13, Crocker 12, Bozarth 8, Arrendo 4, Shoeman 3, Halliburton 3.

Burns Flat — Dorman 15, Mendez 6, Gilbert 4, Hughes 4, Utt 2, Birdwell 2.



3rd Place

VICI 43, TEXHOMA 33



TEXHOMA    2    8    13    10    –    33

VICI    7    13    11    12    –    43



Texhoma — Freeman 9, Elliott 8, Husted 7, Peterson 6, Murphy 2, Rodriguez 1.

Vici — Tyree 20, Lee 6, Messenger 4, Gregory 2, Cook 11.



Seventh-place

CIMARRON 37, DRUMMOND 29



DRUMMOND    8    4    10    7    —    37

CIMARRON    10    4    12    11    —    29



Drummond: Morrison 16, Swart 10, Armor 2, Perry 1

Cimarron: McCartney 12, Poege 11, Lee 6, Theilen 6, Gardner 2



Cherokee Tournament

Girls

7th Place

BUFFALO 53, ALINE-CLEO 30



A-C    10    4    5    11    –    30

BUFFALO    5    13    15    20    –    53



Aline-Cleo — Gahr 2, Beckwith 10, Hammond 2, W. Gahr 11, Moore 1, Miller 2, Davidson 2.

Buffalo — Sinatos 10, A. Sinatos 4, Sarabit 11, White 14, Arrondo 3, Olson 10, Wilson 3, Mota 3.



5th Place

KREM-HILLSDALE 48,

 COV-DOUGLAS 35



C-D    8    8    9    10    –    35

K-H    8    15    9    16    –    48



C-D — B. Kaiser 4, Parsons 18, Anglemyer 3, Smith 2, H. Kaiser 4, C. Kaiser 4.

K-H — Bittle 11, Regier 2, Weuflein 6, Davis 19, Voth 1, Mitchell 9.



3rd Place

DCLA 67, CHEROKEE 40



DCLA    20    15    20    12    –    67

CHEROKEE    11    12    5    12    –    40



DCLA — Marion Muegge 5, Muegge 9, Scott 9, Jeffries 6, Blanton 28, Golay 4, Stacey 6.

Cherokee — Hawkins 18, Heuselman 3, Schanbacher 8, J. Unruh 2, N. Unruh 9.



Championship

PC-HUNTER 57, BURLINGTON 45



PC-H    17    6    16    18`—    57

BURLINGTON    8    10    11    16    –    45



PC-H — Ferguson 6, McKee 22, Jones 19, Halcomb 6, Davis 4.

Burlington — Ambruster 2, S. Nall 2, S. Garvie 12, Rieger 19, Nall 2, K. Garvie 9.



Oil Center Classic

7th Place

Waynoka 38, Turpin 29

5th Place

Sharon-Mutual vs. Canton

3rd Place

Forgan 49, Beaver 47

Championship

Mooreland 44, Shattuck 31



Three Rivers Tournament

Fifth Place

Okeene 49, Minco 46 T



PREP BOYS BASKETBALL

Wheat Capital Tournament

7th Place

PIONEER 66, GUYMON 60, OT



PIONEER        12    13    13    17    11    —    66

GUYMON        12    9    15    19    5    —    60



Pioneer — Koontz 25, Denker 14, McNaughton 12, Lamunyon 7, Gabriel 6, Chain 2.

Guymon — Moncada 21, Carrasco 12, Noland 10, Portillo 6, Ray 4, Maldonado 2, Rodriguez 2, Kane 3.



5th Place

PERRY 58, CHISHOLM 52



CHISHOLM    11    20    2    19    —    52

PERRY    17    10    10    21    —    58



CHISHOLM: Hixon 26, Turner 17, Albright 10, Scherman 3, Adams 2

PERRY: Lang 16, Rolfe 10, Galusha 10, Kiernan 9, Ball 5, Grieshober 2



3rd Place

FAIRVIEW 44, KINGFISHER 42



KINGFISHER    9    14    9    10    —    42

FAIRVIEW    14    12    12    6    —    44



Kingfisher: Nault 12, Newton 8, Squires 6, Pringnitz 5, Ely 4, McClellan 3, Hendrix 3, Cameron 1

Fairview: Kippenberg 18, Fast 6, Baldwin 6, McCue 4, Christopher 4, Nightengale 4, Cusack 2



Championship

ALVA 43, BLACKWELL 37, OT



ALVA                   8    0    10    17    8    —    43

BLACKWELL    11    12    4    8    2    —    37



Alva: Pfleier 11, Martin 10, Hes 8, Forell 6, Johnson 6, Madsen 2

Blackwell: Wooderson 13, Sosa 8, Hubbard 7, Demuth 7, Burtner 2



CHEROKEE TOURNAMENT

7th Place

ALINE-CLEO 50,

KREM-HILLSDALE 43



K-H    7    12    14    10    —    43

A-C    14    12    16    8    —    50



K-H — Lazar 1, McCullough 4, Sweetwood 3, Voth 4, Olmstead 2, Stubblefield 15, Bittle 8.

A-C — K. Robinson 5, Swinney 6, Stokes 14, Lesta 7, Dobbs 15, Jackson 3.



5th Place

DCLA 52, COV-DOUGLAS 44



DCLA    7    8    14    23    –    52

C-D     10    10    12    12    —    44



DCLA — Whitehead 15, Thompson 18, Looper 10, Williams 3, Cunningham 2, Muegge 4.

C-D — Brown 2, Thayer 22, Smith 2, Morris 2, Smith 2, Daugherty 14.



3rd Place

BURLINGTON 41, BUFFALO 31



BUFFALO    13    9    3    6    –    31

BURLINGTN    9    12    4    16    –    41



Buffalo — Ibarra 6, Hash 12, Rivera 7, Ragsdale 2, Jacquez 4.

Burlington — Talbott 3, Stewart 11, Ellerbeck 6, Newlin 16, Gosselin 5.



Championship

PC-HUNTER 50, CHEROKEE 41



PC-H    12    15    14    9    –    50

CHEROKEE    6    8    10    17    —    41



PC-H — Krittenbrink 11, Rayner 2, Peck 13, B. Krittenbrink 10, Styles 11, Gallatin 3.

Cherokee — Schanbacher 6, Duffy 2, Argraves 5, Bowman 1, G. DeWitt 11, Castro 1, Huckabee 10, McKinnon 5.



Ripley Tournament

3rd Place

PRESTON 69, OBA 62



OBA    18    9    15    20    –    62

PRESTON    12    16    16    25    –    69



BA — Whitson 9, Volpe 2, Atwood 12, Chance 13, Eaton 7, White 19.

Preston — Mayfield 6, Olera 22, Mitchell 6, Huffman 3, Baird 27, Topton 5.



Oil Center Classic

7th Place

Canton 58, Waynoka 27

5th Place

Turpin 42, Sharon-Mutual 32

3rd Place

Beaver 43, Shattuck 36

Championship

Forgan 71, Mooreland 59



WARD CENTER CLASSIC

Seventh-place

VICI 44, BURNS FLAT 43



BURNS FLAT    8    14    17    4    —    43

VICI    7    10    12    15    —    44



Burns: Perez 12, Rickett 12, Dorman 8, Winninger 5, Todd 2, Newberry 2, Knight 2

Vici: Jav. Altomorano 22, Devin 10, Key 4, Jai. Altomorano 4, Evans 2



Third-place

SEILING 66, TEXHOMA 43



TEXHOMA    6    15    13    9    —    43

SEILING    20    14    13    19    —    66



Texhoma: Garay 13, Knittig 7, Larson 6, Beatty 6, Fulsom 3, Howard 3, Gite 3, Koehn 2

Seiling: Nyberg 21, Harris 18, Schuck 10, Tune 10, Zander 4, Turner 3



Consolation finals

CIMARRON 62, LEEDEY 53



LEEDEY    12    14    15    12    –    53

CIMARRON    18    18    12    14    –    62



Leedey — Watkns 20, Callaway 16, Moormon 6, Beverly 4, Price 4, Harrell 3.

Cimarron — Watkins 25, Seelke 22, Hurst 7, Bergdall 5, Brakhage 3.



Championship

LAVERNE 66, DRUMMOND 62



LAVERNE    14    19    17    16    –    66

DRUMMOND    19    10    13    20    –    62



Laverne — S. Overstreet 25, Harris 23, Rolf 6, Allen 4, Murphy 4, M. Overstreet 3, Birch 1.

Drummond — Kokojan 27, Jankey 17, Wilson 16, Welch 2.    



NWOSU BASKETBALL

Women

NWOSU 68, SOUTHEASTERN 46



SOSU    21    25    —    46

NWOSU    31    37    —    68



Southeastern — Reaves 3, Welch 4, English 20, Richards 1, Schaefer 1, Hill 1, Williams 6, Ruud 10

NWOSU — Gregory 8, Simmons 15, Newsom 7, Norman 10, Gibson 14, D. Gilmore 7, K. Gilmore 7.



Men

NWOSU 79, SOUTHEASTERN 69



SOSU    29    40    —    69

NWOSU    43    36    —    79



Southeastern — Roussell 20, Timmons 7, Misters 5, Oliveira 15, Kohli 12, Threadgill 1, HArris 3, Malahovskis 2, Worthy 4.

NWOSU — Glover 14, Freemyer 30, Wooley 2, Wright 10, Akwari 5, Taylor 9, Bell 6, Smith 3.