The Enid News and Eagle, Enid, OK

Sports

April 8, 2013

Local scores for 4-9-13

PREP BASEBALL

CIMARRON 10, DRUMMOND 6

DRUMMOND    400    11    —    6 8 2

CIMARRON    040    6X    —    10 6 1

WP: Bergdall LP: Jankey

Cimmaron - Bartell 2-3; Selke double

Drummond - Earl 2-2, double; Jankey 2, Guerkink 2 hits

LEEDEY 13, DRUMMOND1

LEEDEY        451    03    —    13 7 1

DRUMMOND        001    00    —    1 1 2

WP: Gholston; LP: Terry

Leedey: Gholston, Harrell, 2-3, double; Shook 2-2

Drummond (11-12) next game: 3:30 p.m. today at home vs. Timberlake.

HENNESSEY 13, CASHION 11

HENNESSEY    241    204    0    —    13 15 4

CASHION    031    231    1    —    11 14 4

WP: Tarango; LP: Bryant

Hennessey: Cowell 3-4, HR; Hill 3-4, 4 RBI

Cashion: Martin 3-5

PREP SOFTBALL

FAIRVIEW 4, CHISHOLM 0

CHISHOLM    000    00    —      0 3 2

FAIRVIEW    021    1X    —      4 6 1

RINGWOOD 14, WAYNOKA 2

WAYNOKA    200    0    —        2  2 3

RINGWOOD    716    X    —      14 10 2

WP: Sodowsky; LP: Delgato

Waynoka: Maddox 2-2

Ringwood: Schmidt 2-3, 6 RBI; Folger 1-3, triple, RBI; Sodowsky 2-2, 2 RBI

RINGWOOD 12, GEARY 1

GEARY        001    00    —     1  1 7

RINGWOOD        514    2X    —    12 11 1

WP: Conaway; LP: Williams

Ringwood: Farand 2-3; Randolph 1-2, triple, RBI; Folger 2-3, triple, 3 RBI; Sweifel 1-2, double, 3 RBI; Sodowsky 2-2, double, RBI

Ringwood (21-8): next at ASA Hall of Fame Festival on Saturday

GEARY 15, WAYNOKA 5



EHS BOYS TENNIS

Broken Arrow Tournament

Koderick Miller, No. 1 singles, 8th — def. by Nate Roper, Edmond North, 6-0, 6-0; def. by Bryan Bedwell, Tulsa Kelley, 6-2, 6-1; def. by Ethan Arnold, Broken Arrow, 3-6, 6-4, 6-1

Tyler Hallett, No. 2, No. 2 singles, 8th — def. by Darrien Ghali, Union, 6-0, 6-0; def. by Braden Singleton, Jenks, 6-0, 6-1. def. by Josh Lima, Broken Arrow, 6-1, 7-6

Connor Angleton-Zach Gwin, No. 1 doubles, 6th — def. by Coulson-Gunsch, Kelley, 6-0, 6-2; def. Dye-Hsi, Edmond Santa Fe, 6-7, 6-0, 6-2. 5th - def. by Files-Leung, Jenks, 6-3, 7-6

Jason Christopherson-Blake Young, No. 2 doubles, 6th — def. by Craig-Colder, Kelley, 6-2, 6-0; def. Rowe-Trabhu, Santa Fe, 6-3, 6-1. 5th — def. by Archer-Garmaker, Jenks, 6-3, 6-2



PREP TRACK

Medford Invitational

Boys

Long Jump — 1. Aska, Coyle, 19-3; 2. Bledsoe, Crescent, 18-111⁄4; 3. Krittenbrink, PC-Hunter, 18-7

400 Relay — 1. Pond Creek-Hunter, 46.99; 2. Coyle, 47.16; 3. Crescent, 47.61

Pole Vault — 1. Starr, Tonkawa, 11-6; 2. Fast, Fairview, 11-6; 3. Oden, Buffalo, 10-6

Shot Put — 1. Custar, Sharon-Mutual, 45-21⁄2; 2. Thompson, DCLA, 44-111⁄2; 3. Krittenbrink, PC-Hunter, 43-91⁄2

3,200 Relay — 1. Tonkawa, 9:15; 2. Ripley, 9:42; 3. Buffalo, 9:49

High Jump — 1. McClure, Wichita, 6-2; 2. Schmidt, Ringwood, 5-6; 3. Fast, Fairview, 5-6

110 Hurdles — 1. Fast, Fairview, 17.31; 2. Erwin, Tonkawa, 17.71; 3. Prince, Yale, 17.72

3,200 — 1. Reyes, Tonkawa, 11:07.49; 2. Warner, Wichita, 11:32.56; 3. Lansford, Morrison, 11.55

800 Relay — 1. Coyle, 1:36.60; 2. Crescent, 1:39.17; 3. Tonkawa, 1:40.62

800 — 1. Harris, Wichita, 2:08.6; 2. Rayner, PC-Hunter, 2:10.64; 3. Hurst, Tonkawa, 9:12.60

100 — 1. McLeod, Coyle, 11.74; 2. Comeau, PC-Hunter, 11.87; 3.Hunter, Coyle, 11.92

Discus — 1. Stephens, Fairview, 145-71⁄2; 2. Jaquez, Buffalo, 137-63⁄4’ 3. Custar, Sharon-Mutual, 119-31⁄4

400 — 1. McLoud, Coyle, 50.33; 2. Krittenbrink, PC-Hunter, 53.36; 3. Oden, Buffalo, 54.45

300 Hurdles — 1. Fast, Fairview, 42.27; 2. Erwin, Tonkawa, 44.95; 3. Misak, Medford, 45.25

200 — 1. McLeod, Coyle, 22.91; 2. Hunter, Coyle, 24.07; 3. Johnson, Coyle, 24.28

1,600 — 1. Hurst, Tonkawa, 5:00; 2. Rogers, Woodland, 5:06; 3. Warner, Wichita, 5:17

1,600 Relay — 1. Coyle, 3:37.42; 2. Tonkawa, 3:41.19; 3. Crescent, 3:42.27

Girls

400 Relay — 1. Coyle, 53.42; 2. Crossing Christian, 53.77; 3. Timberlake, 55.27

High Jump — 1. Roberts, Wichita, 5-0; 2. Barr, PC-Hunter, 4-6; 3. Cenicero, Buffalo, 4-6

Discus — 1. Reese, Fairview, 125-51⁄4; 2. Jones, Buffalo, 117-81⁄2; 3. Newport, Wichita, 89-8

3,200 Relay — 1. Tonkawa, 11:21; 2. Timberlake, 11:36; 3. Morrison, 11:46

100 Hurdles — 1. Castle, Timberlake, 17.13; 2. Moore, Crossing Christian, 17.81; 3. Taylor, Wichita, 18.02

Pole Vault — 1. Hembree, Tonkawa, 9-0; 2. LeForce, Timberlake, 8-6; 3. Schranhorest, Woodland, 8-6

800 Relay —1. Coyle, 1:51.42; 2. Crossing Christian, 1:51.84; 3. Timberlake, 1:55.44

Long Jump — 1. Conner, Woodland, 17-3; 2. Roberts, Wichita, 15-103⁄4; 3. Sigela, Tonkawa, 15-61⁄4

Shot Put — 1. Jones, Buffalo, 35-7; 2. Cripe, Medford, 35-3; 3. Rankin, Waynoka, 32-11

800 — 1. Reese, Tonkawa, 2:17.81; 2. Gum, Frontier, 2:29.9; 3. Tarrant, Tonkawa, 2:31

100 — 1. Reese, Tonkawa, 13.31; 2. Aska, Coyle, 13.43; 3. Sauer, Crossing Christian, 13.66

3,200 — 1. Farrow, Tonkawa, 13.21; 2. Swart, Drummond, 13.26; 3. Leiags, Wichita, 13:29

400 — 1. Reese, Tonkawa, 59.74; 2. Gum, Frontier, 1:02.48; 3. Means, Tonkawa, 1:07.56

300 Hurdles — 1. Kayla Castle, Timberlake, 48.0; 2. Castle, Timberlake, 50.75; 3. Taylor, Wichita, 51.92

200 — 1. Reese, Tonkawa, 26.71; 2. Shivers, Crossing Christian, 26.80; 3. Gum, Frontier, 27.24

1,600 — 1. Swart, Drummond, 6:06.51; 2. Farrow, Tonkawa, 6:09.89; 3. Leiags, Wichita, 6:14.80

1,600 — 1. Tonkawa, 4:27.36; 2. Timberlake, 4:39.63; 3. Crossing Christian, 4:45.75.

 

1
Text Only
Sports
Click Here for ENE's March Madness Page
Click here for NASCAR headlines
Sports Photos


Enid News & Eagle sports photos from the month of February 2014. Enjoy all the ENE photos with full access at http://enidnews.smugmug.com.