The Enid News and Eagle, Enid, OK

February 9, 2013

Local scores for 2-10-13


Enid News and Eagle

— PREP BOYS BASKETBALL

Class B District

At Burlington



BURLINGTON 79, PRUE 32



PRUE    6    10    8    8    —    79

BURLINGTON    24    13    22    20    —    32



Prue: Bradley 11, Lewis 7, Patterson 6, Melton 4, Leornard 2, Fisher 2

Burlington: Stewart 21, Ellerbeck 17, Talbott 16, Gosselin 14, Newlin 9, Flackman 2



Class A Regional

At Pond Creek-Hunter



PC-HUNTER 84, WOODLAND 39



WOODLAND    13    11    7    8    —    39

PC-H    19    22    27    15    —84



Woodland — H. Hadlock 11, J. Hadlock 16, Shaw 2, McKinney 2, Heath 3, Burrow 2, Barrone 1, Stevens 2.

PC-Hunter — Weir 2, Lorenz 5, T. Krittenbrink 6, Semrad 15, Rayner 12, Peck 2, B. Krittenbrink 13, McKee 2, Surratt 2, Grimes 2, Styles 19, Gallatin 3, Coats 1.



Class B District

At Timberlake



ALINE-CLEO 40, OILTON 37



OILTON    5    10    13    9    –    37

A-C    8    10    0    22    —    40



Oilton — Poole 15, Baumgarten 9, Reams 6, Walbridge  5, Brinker 2.

Aline-Cleo — Robinson 16, Stokes 14, Dobbs 7, Swinney 2, J. Dobbs 1.



Class A Regional

At Garber



GARBER 62, OKEENE 32



OKEENE    4    9    10    9    –    32

GARBER    9    11    28    14    —    62



Okeene — S. Dobrinski 8, Bedwell 7, Wood 7, Jinkens 5, Mitch 2, M. Dobrinski 2, Howe 1.

Garber — Killman 20, Vandiver 14, Avants 12, Swaim 11, Hunt 2, Bowlin 2, Newton 2.



Class B District

At Shidler



DCLA 43, SHIDLER 36



SHIDLER    13    7    5    11    –    36

DCLA    7    11    11    14    –    43



Shidler — Murphy 10, Cook 9, French 2, Lemon 2, Fields 9, Donaldson 4.

DCLA — Whitehead 17, Thompson 17, Looper 2, Cunningham 2, Lane Williams 3, Stacy 2.



LOMEGA 47 PAYTON 44



PADEN    14    11    9    10    —    44

LOMEGA    16    11    14    6    —    47



Paden: Winn 20, Davenport 8, Smith 6, Whitson 4, Baker 3, Moore 2, Luser 1

Lomega: Hunt 12, Dyche 9, Negro 9, Lemon 8, Kale 7, Mallory 2



Class A District

At Laverne



LAVERNE 82, WAUKOMIS 35



LAVERNE    20    25    18    19    –    82

WAUKOMIS    10    10    6    9    —    35



L — Overstreet 15, Murphy 14, Harris 8, Rolf 9, Nine 8, Birch 7, Allen 6, Persons 6, Burlingham 4, Baher 4, M. Overstreet 2, Hickman 1.

Waukomis — Terrel 11, Prince 5, Howard 3, Harrington 2, Newman 2, Lawson 2.



Class A District

At Cherokee



CHEROKEE 71 SEILING 64 (OT)



SEILING        18    9    15    17    5    —    64

CHEROKEE   25    7    14    13    12    —    71



Seiling: Shuck 16, Harris 8, Sander 8, Nyberg 19, Coon 13

Cherokee: Schambacher 6, Argraves 11, Bowman 2, G. DeWitt 26, Castro 2, Huckabee 18, McKinnon 6



Class A District

At Cashion



CASHION 57, CIMARRON 54



CIMARRON    10    10    12    22    –    54

CASHION    16    11    16    14    –    57



Cimarron — Tydings 11, Hurst 6, Bergdall 4, Watkins 17, Brakhage 7, Seelke 9.

Cashion — Rainey 7, Maroney 11, Neese 18, Lee 1, Reasoner 13, Robertson 7.



CLASS A DISTRICT

AT DRUMMOND



DRUMMOND 90, COV-DOUGLAS 49



C-D    16    12    8    13    —    49

DRUMMOND    21    27    20    22    —    90



C-D — Garcia 2, Carl 5, Brown 4, Thayer 15, Smith 5, Morris 4, Daugherty 14.

Drummond — Kokojan 22, Rodenberg 2, Z. Wilson 16, Welch 14, Jankey 20, Jimenez 2, Mack 2, Shady 2, Earl 8, C. Wilson 2.



PREP GIRLS BASKETBALL

Class A Regional

At Pond Creek-Hunter



PC-HUNTER 76, WOODLAND 36



WOODLAND    8    7    6    16    —    36

PC-HUNTER    23    19    17    17    —    76



Woodland: Conner 10, Mashburn 7, Ben 6, Vandaver 4, Tucker 3, Barnheart 3, Keck 2, Gordon 1

PC: Jones 22, Ferguson 19, McKee 16, David 7, Setters 4, Holcomb 2, Taylor 2, Barr 2, Howard 2



Class A Regional

At Garber



GARBER 36, OKEENE 25



OKEENE    9    0    5    11    —    25

GARBER    11    3    8    14    –    36



Olkeene — Sublett 2, Westfahl 9, Long 1, Haffner 5, Nault 5, Parrish 3.

Garber — Pralle 1, Bolin 5, Terry 11, Leathers 11, Garett 6, Collins 2.



Class B District

At Burlington



BURLINGTON 63, PRUE 17



PRUE    2    3    8    4    —    17

BURLINGTON    35    18    6    4    —    63



Prue: Hastings 10, Cox 3, Shells 2, Napier 1, Dickson 1

Burlington: Rieger 22, S. Garvie 12, K. Garvie 9, Armbruster 6, M. Nall 6, Vore 4, Stewart 2, Ferrell 2



Class B District

At Timberlake



TIMBERLAKE 77, OILTON 39



OITLON    10    14    9    6    —    39

TLAKE    20    20    21    16    —    77



Oilton — Cardwell 21, Svalora 8, Smith 6, Jackson 4.

Timberlake — Adkisson 17, Parker 16, Castle 16, Clift 13, Blewitt 6, Thompson 5, LeForce 2, Wilson 2.

Class B District

At DCLA



DCLA 62, COPAN 40



COPAN    8    11    11    10    –    40

DCLA    15    14    23    10    –    62



Copan — Chinn 18, Ratliff 5, Woody 7, Bonham 4, Bryan 2, Cochran 2, Lannon 2.

DCLA —Starr 24, Blanton 20, Jeffries 10, M. Muegge 7, Golay 1.



Class B District

At Lomega



LOMEGA 75, PADEN 25



PADEN    2    7    2    14    —    25

LOMEGA    20    21    24    10    —    75



Paden: Watson 19, Brown 2, San Juan 2, Roberson 2

Lomega: Mendall 22, LeGasse 18, Duffy 11, Turner 10, Drake 2, Clayton 4, DeLeon 3, Pacheco 3, Meyer 2



Class A District

At Laverne



WAUKOMIS 67, LAVERNE 45



LAVERNE    9    15    12    9    —    45

WAUKOMIS    17    17    17    16    —    67



Laverne — Gartrell 17, Shoeman 12, Crocker 9, Haliburton 3, Bozarth 3, Evans 1.

Waukomis — Perry 23, K. Mack 17, Harris 11, Kokojan 10, Eck 4, Jones 2.



Class A District

At Cherokee



SEILING 56, MEDFORD 36



MEDFORD    7    10    10    9    —    36

SEILING    14    11    18    13    —    56



Medford: Osbourne 7, Quinlan 7, Perkins 4, Arthurs 2, Cripe 12, Raupe 4

Seiling: Nelson 4, Tate 11, Tethard 6, Meeks 9, Livingston 12, Templin 14



CLASS A DISTRICT

AT DRUMMOND



DAVENPORT 62, COV-DOUGLAS 39



C-D    6    15    9    9    –    39

DAVENPORT    15    12    23    12    —    62



C-D — Parsons 5, Wicker 2, Anglemeyer 7, H. Kaiser 19, C. Kaiser 6.

Davenport — Medow 16, Wunderlich 1, Sukouaty 1, Thomas 14, Nicol 4, Stambaugh 4, Hendrix 7, Waters 15.



Class A District

At Okarche



OKARCHE 77, KREMLIN-HILLSDALE 28



PREP TRACK

Enid track results

Oklahoma Track Coaches Association Indoor

Girls

55 — 1. Macy Adams, 8.2; 3. Kaitlyn Lightfoot, 8.9; 4. Irene Delatorre, 9.3

Distance Medley — 1. Abby Resendiz, Autumn D’Auteuil, Tyler Berge, Holly Stuart, 15:02

Intermediate Medley — 2. Macy Adams, Irene Delatorre, Paulina Medrano, Savannah D’Auteuil, 5:00; 3. Ellanah Schneider, Katilyn Lightfoot, Courtney Anderson, Elizabeth McNeil.

1,600 — 1. Holly Stuart, 5:51

4x160 — 3. Macy Adams, Autumn D’Auteuil, Paulina Medrano, Abby Resendiz, 1:38

4x320 — 2. Abby Resendiz, Autumn D’Auteui, Tyler Berge, Holly Stuart, 3:38

High Jump — 1. Macy Adams, 5-0

Shot Put — 2. Ellannah Schneider, 28-6; 3. Lizzy Grothe, 28-3; 4. Audrey Rose, 28-2.

Boys

55 — 1. Seth Handley, 6.73; 2. Raheem Mitchell, 6.79; 3. Marshawn Mills, 6.89.

Intermediate Relay — 1. Marshawn Mills, Alex McCoy, Alex Lofton, Seth Handley, 3:44.

1,600 — 2. Josh Redd, 5:07

4x160 Relay — 1. Raheem Mitchell, Johnny Lawrence, Alex Lofton, Seth Handley, 1:15

4x320 Relay — 1. Seth Handley, Marshawn Mills, Alex McCoy, Alex Lofton, 2:45

Long Jump —2. Alex Lofton, 19-10; 3. Johnny Lawrence, 19-8

High Jump — 1. Marshawn Mills, 5-8

Shot Put — 2. Rob Frantz, 43-7 1/2; 3. Wanya Hall, 35-0.



NOC ENID BOX

NOC ENID 8, CLOUD CO. 5



CC    104    0001    —    5    5    3

NOCE    102    005x    —    8    6    3



Fedreau, Hardaway (6), Keller (6) and Diaz; James, Chidester (3), Royer (7) and Webb. WP — Chidester. LP — Hardaway. 2B — Knott, Turner, Wilson, McCandless, NOCE.



CLOUD CO. 2, NOC ENID 0



CC    100    1000    —    2    10    1

NOCE    000    0000    –    0    3    1



Demars, Woodyard (7) and Diaz; Bradford, Hilton (5) and Walker. WP — Demars. LP — Bradford. 2B — Rall, White, CC. 3B — Reiberspies, CC



NWOSU

Women

ARKANSAS TECH 67, NWOSU 50



ARK TECH    30    37    —    67

NWOSU    21    29    —    50



Arkansas Tech — Spurgeon 9, Silva 14, Johnson 8, Poole 3, Weatherford 3, Taylor 11, Neighbors 10, Bazilio 5, Eubanks 4.

NWOSU — Gregory 9, Golliday 11, D. Gilmore 8, Simmons 2, Norman 6, Baca 1, Gibson 4, K. Gilmore 7, Catlett 2





Men

ARKANSAS TECH 60, NWOSU 51



ARK TECH    24    36    —    60

NWOSU    30    21    –    51



Arkansas Tech — Kirkland 13, Pinkney 9, Williamson 24, Mells 3, Hatchett 5, Friedel 4, Murphy 2.

NWOSU — Glover 10, Freemyer 13, Wooley 3, Wright 14, Bell 11