The Enid News and Eagle, Enid, OK

Sports

February 9, 2013

Local scores for 2-10-13

PREP BOYS BASKETBALL

Class B District

At Burlington

BURLINGTON 79, PRUE 32

PRUE    6    10    8    8    —    79

BURLINGTON    24    13    22    20    —    32

Prue: Bradley 11, Lewis 7, Patterson 6, Melton 4, Leornard 2, Fisher 2

Burlington: Stewart 21, Ellerbeck 17, Talbott 16, Gosselin 14, Newlin 9, Flackman 2

Class A Regional

At Pond Creek-Hunter

PC-HUNTER 84, WOODLAND 39

WOODLAND    13    11    7    8    —    39

PC-H    19    22    27    15    —84

Woodland — H. Hadlock 11, J. Hadlock 16, Shaw 2, McKinney 2, Heath 3, Burrow 2, Barrone 1, Stevens 2.

PC-Hunter — Weir 2, Lorenz 5, T. Krittenbrink 6, Semrad 15, Rayner 12, Peck 2, B. Krittenbrink 13, McKee 2, Surratt 2, Grimes 2, Styles 19, Gallatin 3, Coats 1.

Class B District

At Timberlake

ALINE-CLEO 40, OILTON 37

OILTON    5    10    13    9    –    37

A-C    8    10    0    22    —    40

Oilton — Poole 15, Baumgarten 9, Reams 6, Walbridge  5, Brinker 2.

Aline-Cleo — Robinson 16, Stokes 14, Dobbs 7, Swinney 2, J. Dobbs 1.

Class A Regional

At Garber

GARBER 62, OKEENE 32

OKEENE    4    9    10    9    –    32

GARBER    9    11    28    14    —    62

Okeene — S. Dobrinski 8, Bedwell 7, Wood 7, Jinkens 5, Mitch 2, M. Dobrinski 2, Howe 1.

Garber — Killman 20, Vandiver 14, Avants 12, Swaim 11, Hunt 2, Bowlin 2, Newton 2.

Class B District

At Shidler

DCLA 43, SHIDLER 36

SHIDLER    13    7    5    11    –    36

DCLA    7    11    11    14    –    43

Shidler — Murphy 10, Cook 9, French 2, Lemon 2, Fields 9, Donaldson 4.

DCLA — Whitehead 17, Thompson 17, Looper 2, Cunningham 2, Lane Williams 3, Stacy 2.

LOMEGA 47 PAYTON 44

PADEN    14    11    9    10    —    44

LOMEGA    16    11    14    6    —    47

Paden: Winn 20, Davenport 8, Smith 6, Whitson 4, Baker 3, Moore 2, Luser 1

Lomega: Hunt 12, Dyche 9, Negro 9, Lemon 8, Kale 7, Mallory 2

Class A District

At Laverne

LAVERNE 82, WAUKOMIS 35

LAVERNE    20    25    18    19    –    82

WAUKOMIS    10    10    6    9    —    35

L — Overstreet 15, Murphy 14, Harris 8, Rolf 9, Nine 8, Birch 7, Allen 6, Persons 6, Burlingham 4, Baher 4, M. Overstreet 2, Hickman 1.

Waukomis — Terrel 11, Prince 5, Howard 3, Harrington 2, Newman 2, Lawson 2.

Class A District

At Cherokee

CHEROKEE 71 SEILING 64 (OT)

SEILING        18    9    15    17    5    —    64

CHEROKEE   25    7    14    13    12    —    71

Seiling: Shuck 16, Harris 8, Sander 8, Nyberg 19, Coon 13

Cherokee: Schambacher 6, Argraves 11, Bowman 2, G. DeWitt 26, Castro 2, Huckabee 18, McKinnon 6

Class A District

At Cashion

CASHION 57, CIMARRON 54

CIMARRON    10    10    12    22    –    54

CASHION    16    11    16    14    –    57

Cimarron — Tydings 11, Hurst 6, Bergdall 4, Watkins 17, Brakhage 7, Seelke 9.

Cashion — Rainey 7, Maroney 11, Neese 18, Lee 1, Reasoner 13, Robertson 7.

CLASS A DISTRICT

AT DRUMMOND

DRUMMOND 90, COV-DOUGLAS 49

C-D    16    12    8    13    —    49

DRUMMOND    21    27    20    22    —    90

C-D — Garcia 2, Carl 5, Brown 4, Thayer 15, Smith 5, Morris 4, Daugherty 14.

Drummond — Kokojan 22, Rodenberg 2, Z. Wilson 16, Welch 14, Jankey 20, Jimenez 2, Mack 2, Shady 2, Earl 8, C. Wilson 2.

PREP GIRLS BASKETBALL

Class A Regional

At Pond Creek-Hunter

PC-HUNTER 76, WOODLAND 36

WOODLAND    8    7    6    16    —    36

PC-HUNTER    23    19    17    17    —    76

Woodland: Conner 10, Mashburn 7, Ben 6, Vandaver 4, Tucker 3, Barnheart 3, Keck 2, Gordon 1

PC: Jones 22, Ferguson 19, McKee 16, David 7, Setters 4, Holcomb 2, Taylor 2, Barr 2, Howard 2

Text Only
Sports
Click Here for ENE's March Madness Page
Click here for NASCAR headlines
Sports Photos


Enid News & Eagle sports photos from the month of February 2014. Enjoy all the ENE photos with full access at http://enidnews.smugmug.com.